DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

ABB Güçlü Yerli İş Ortakları İle Türkiye Demiryolu Ağına Enerji Katıyor

Haber Tarihi: 12.03.2016

ABB, demiryolu araç pazarının önemli yerli üreticisi Durmazlar firması ile tramvay araçlarının tahrik sistemleri için uzun vadeli stratejik bir anlaşma yaptı.

Raylı sistem araçları üreticisi olan Durmazlar, Türkiye’de Bursa T1, T2 Tramvay hatlarının araçlarını, Bursa LRT araçlarını, Samsun ve Kocaeli Tramvay araçlarını üretmektedir. Samsun ve Kocaeli’de kullanılacak olan yeni nesil Durmazlar tramvay araçlarının tahrik sistemlerinde ise ABB ürünlerinin yer alması için anlaşmaya varıldı. 

Durmazlar’ın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne tedarik edeceği 12 tramvay aracı, şehrin ilk tramvay projesi olma özelliğini taşımaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne tedarik edileceği 8 tramvay aracı ise 2010 yılından itibaren ticari işletmenin yapıldığı mevcut hattın dışında 2016 sonu itibariyle devreye alınacak Gar-Tekkeköy hattında da hizmet verecektir.

Bu proje kapsamında ABB, Durmazlar tarafından üretilen tramvay araçlarının bütün elektriksel şalt ve tahrik sistemlerini (ana ve yardımcı konvertör, motor, dişli kutusu, parafudur, hızlı devre kesici, fren rezistörü, AG şalt sistemleri) üstlendi. Ayrıca ABB’nin çığır açan CC400 serisi kompakt konvertörleri bu projede kullanılacaktır. Konvertörün en önemli teknolojik ekipmanı olan IGBT’lerin de üreticisi olan ABB, bu özgün çözümü sayesinde ana ve yardımcı konvertörleri aynı platformda yerleştirerek, Durmazlar’a daha hafif ve modüler bir çözüm sunmuştur. 

Raylı sistem araç üretimi pazarından yıllar önce ayrılan ve bütün odağını elektriksel tahrik sistemi tarafına kaydıran ABB, araç üreticileri için yenilikçi ve bağımsız bir tedarikçi konumundadır. Müşterilerinin beklentilerine proje bazlı uyabilen ve yüksek enerji tasarrufu sağlayan özgün sistemler tasarlaması ABB’nin bu projede Durmazlar tarafından en önemli seçilme nedenidir. 

Her iki firma da yapılan anlaşmayı uzun vadeli stratejik ortaklık olarak görmektedir. ABB’nin elektrifikasyon alanında yenilikçi, küresel bilgi biririkimi ve Durmazlar firmasının araç pazarındaki güçlü bir üretici olarak deneyimi Türkiye demiryolları ağına önümüzdeki dönemde de büyük katkılar sağlayacaktır. 

Gelecek on yılda yüksek hızlı trenler, bölgesel ulaşım, yük taşımacılığı ve kentsel raylı sistem ağını geliştirmeyi planlayan Türkiye raylı taşımacılık pazarı için ABB’nin sunduğu demiryolu araçlarına ve altyapısına yönelik güç ürünleri, güvenilirlik ve yüksek performans özellikleri sayesinde demiryolu projelerinde önemli roller üstlenmeye devam edecektir. 

ABB (www.abb.com) altyapı ve sanayi alanındaki müşterilerinin çevre etkilerini azaltarak performanslarını iyileştirmelerine yardım eden güç ve otomasyon teknolojilerinde öncü bir kuruluştur. ABB Grubu, yaklaşık 100 ülkede, 135.000 çalışanı ile faaliyet gösterir.

Hazırlayan:

Saim Baran

ABB Türkiye - ABB in Turkey

Demiryolu Ulaşım Yerel Ürün Grubu Müdürü

Transportation LPG Manager Country Railway Responsible

 

Contact.center@tr.abb.com

Saim Baran

ABB Türkiye - ABB in Turkey

Demiryolu Ulaşım Yerel Ürün Grubu Müdürü

Transportation LPG Manager Country Railway Responsible

Contact.center@tr.abb.com


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top