DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

ARUS ile ERCI Arasında İş Birliği

ERCI 1

Haber Tarihi: 21.10.2019

ARUS ile Avrupa Raylı Sistem Kümeler Birliği (ERCI) Arasında İş Birliği

ARUS 2018 yılında ERCI, Avrupa Demiryolu Kümelenmeleri Birliği üyesi oldu.
ARUS Kümelenmesi ERCI Yönetim Kurulunda Türkiye Raylı Sistemler Sektörünü temsil ediyor.

ERCI çatısı altında; Türkiye, İtalya, Polonya, Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya, Danimarka, Belçika, İsveç, Hırvatistan, Slovenya, Sırbistan, Bosna, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya olmak üzere 16 Avrupa ülkesinden, BTS Rail Saxony, I-Trans, CenSec, BahnTechnik, Mafex, Cluster Transport, Ditecfer, Järnvägsklustret, Logistics in Wallonia, Railalliance, Railgrup, Southern Railway Cluster, RCSEE – Rail Cluster for South-East Europe 14 raylı sistemler kümelenmesi yer alıyor.

ARUS, ERCI ile ilk olarak Mart 2019 tarihinde İspanya/Bilbao’ da düzenlenen RAIL LIVE fuar ve kongre etkinliğinde bir araya gelerek Türk sanayicilerine Avrupa‘da iş ağlarını genişletmeleri konusunda destek oldu. ARUS ve ERCI üyesi diğer kümelenmelerin stantla katıldığı RAIL LIVE fuarında firmalarımız Avrupa’ da faaliyet gösteren sektör temsilcileri ile masa başı B2B toplantıları gerçekleştirdi ve Fransa, İsveç, Almanya, İtalya, İspanya ve Portekiz raylı sistem kümelenmelerinin yöneticileri ile birebir görüşmeler yaptı.

2019 Haziran ayında ARUS‘ un da dahil olduğu 7 ERCI üyesi kümelenmeden oluşan bir konsorsiyum ile Avrupa Birliği tarafından fonlanan Cosme Cluster Excellence Programme- Cosme küme Mükemmeliyet projesine başvuru yapıldı. Dünya genelinde yapılan yüzlerce başvuru arasından toplamda 10 tane onaylanacak proje çağrısında, ARUS ve ERCI’nin beraber yaptığı Cosme Küme Mükemmeliyet  proje başvurusu kabul edildi. ARUS böylece bu başarıyı elde eden özel kümelenmeler arasında yerini aldı. Avrupa Birliği tarafından kabul edilen ve finanse edilecek bu proje kapsamında ARUS kümelenmesi yöneticileri Avrupa Birliği proje fonlarına kolay erişim, iş ağı geliştirme, küme yönetimi ve Avrupa Birliği Projeleri geliştirme konularında Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde eğitimler, seminerler ve çalıştaylara katılacak. Gerçekleştirilecek bu proje ile ARUS Kümelenmesi üyelerine Avrupa‘da yeni kapılar açmak için girişimlerimiz hızlanacak, yapılacak projeler ile yenilikçi teknolojide firmalarımız Avrupa’nın ve Dünya’nın aranan şirketleri arasına girecek.

ARUS, 24-27 Eylül 2019 tarihinde Polonya’da yapılan Trako ve 1-3 Ekim 2019 tarihleri arasında İtalya’da yapılan EXPO Ferroviaria fuar ve etkinliklerine ERCI ile birlikte katılarak ikili iş birlikleri geliştirdi. Milano’da yapılan kümeler birliği toplantısına ve İnovasyon ödül törenine katıldı. Bu yapılan etkinliklerde ERCI kümeleri ve küme üyeleri ile Avrupa Horizon 2020, Shift2Rail ve Cosme projelerinde birlikte yer almamız için fırsatlar değerlendirildi. Türkiye tarafında bu projelere daha güçlü girmek ve Associated member olmak için bir konsorsiyum oluşturuldu.
ERCI (European Railway Clusters Initiative)Dr. İlhami Pektaş

ARUS -Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Koordinatörü
Anatolian Railway Transportation Systems Cluster Coordinator

 


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top