DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

ARUS Üyeleri Innotrans 2016 Berlin Fuarındaydı

ilhami_0940 copy

Haber Tarihi: 06.03.2017

ARUS Üyeleri Innotrans 2016 Berlin Fuarındaydı

Demiryolu sektörünün en önemli ve en büyük fuarı InnoTrans, 20-23 Eylül 2016 tarihleri arasında Berlin’de düzenlendi. ARUS, fuar boyunca İtalyan, Çek, Japon ve Portekizli demiryolu sanayicilerine Türkiye’deki sektörel ortamı tanıttı, yatırımlarda yerli katkının önemini aktardı.

Sektörün önde gelen aktörlerini bir araya getiren InnoTrans 2016’da, 22’si ARUS üyesi olmak üzere toplam 42 Türk şirket standlarıyla yer aldı. Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS), UR-GE desteği ile gerçekleştirilen faaliyet kapsamında 10 üye firması ile fuarı ziyaret etti.

60 ülkeden 3000’e yakın katılımcı ile bu yıl 11. kez kapılarını açan InnoTrans 2016 kapsamında yüzlerce yeni ürün, dış mekanda ise 127 araç sergilendi. Dev organizasyonda ARUS üyelerinden Durmazlar’ın Panorama markalı milli tramvayı ve bu yıl ilk kez otobüslerin de sergilenmeye başlanmasıyla Bozankaya’nın Sileo markalı milli elektrikli otobüsüde bu fuarda tanıtıldı. Siemens tarafından Türkiye için üretilen hızlı tren Velaro da fuarda yerini aldı.

ARUS heyeti, fuar boyunca hem Türk hem yabancı katılımcılarla görüşmeler yaptı. TCDD ve ARUS üyelerinin standlarını ziyaret eden ARUS heyeti, Durmazlar’ın tramvayını ve Bozankaya’nın elektrikli otobüsünü inceleyerek araçlar hakkında bilgi aldı. Fuar süresince hem çeşitli ülkelerden kümeler ile hem de yabancı firmalarla görüşmeler gerçekleştiren ARUS üyeleri, sektörde işbirliği potansiyellerini değerlendirme fırsatı buldu.

Sektörle ilgili her etkinlikte olduğu gibi İnnotrans’ın 11. buluşmasında da ARUS ilgi gören kümelerden biri oldu. İlk olarak Eurasia 2016’da bir araya gelen İtalyan Demiryolu kümelenmesi DITECFER ve ARUS üyeleri, Almanya’da da ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. DITECFER ile yapılan görüşmelerde Türk ve İtalyan firmalar, birbirlerini daha yakından tanıdı ve işbirliği alanlarını değerlendirdi. İtalyan Başkanı Daniele Matteini ve Koordinatör Veronica Bocci, ARUS üyelerini Kasım ayında İtalya’ya davet ederek ilişkileri güçlendirmek istediklerini belirttiler.

Daha önce Türkiye’de bir araya gelinen Japonya Raylı Sistem Birliği (JORSA) ile Berlin’de yeniden görüşen ARUS Yönetim Kurulu üyesi Orhan Aydın ve ARUS Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, Türkiye’de devam eden ve planlanan raylı sistem projelerine ilişkin bilgi verdi. Japon firmaların Türkiye’deki beklentilerini şekillendirirken yüzde 51 yerli katkı şartının göz önünde bulundurulması gereğinin altı çizildi.

Almanya’daki bir başka gelişme de Portekiz temsilcilerinin Türk demiryolu sanayine yönelik arayışları oldu. Portekiz Demiryolu Platformu’nun (PFP) ARUS üyeleri ile görüşme talebi üzerine fuar kapsamında heyet PFP Başkanı José Carlos Clemente ve PFP Koordinatörü Ana Paula Castro ile bir araya geldi. ARUS üye firmaları hakkında bilgi alan Portekizli sanayiciler, 2016 yılı içinde tekrar bir araya gelinmesi ve iki kurumun güçlü ilişkiler kurması ve karşılıklı ziyaretler ile işbirliklerini geliştirme taleplerini dile getirdi.

Türkiye’deki yatırımları yakından izleyen Çek Cumhuriyeti demiryolu ACRI üyeleri ve ARUS yönetimi Prag’tan sonra InnnoTrans’ta da yerli katkının önemine değindi.

ACRI üyeleri ile yapılan görüşmelerde, Türkiye’de yabancı ortaklarla gerçekleştirilecek her türlü işbirliğinde yerli üretimin taviz verilemez bir şart olduğu vurgulandı. Türk demiryolu sektöründe bu anlayışın her geçen gün geliştiği ve işbirliği yapmak isteyen yabancı şirketlerin de uzun süreli işbirlikleri için yerli katkının olmazsa olmaz bir şart olduğu ve nihai ürünün de milli marka olmasının istendiğinin altı çizildi.

Bilindiği üzere Eskişehir’in geçtiğimiz ay yapılan 14 setlik tramvay ihalesini Çek Skoda firması kazanmıştı. ARUS, ihaleyi kazanan Skoda’nın, yapacağı üretimde en az yüzde 51’inin  Türk firmaları tarafından yerli katkı ile yapmasının sağlanması konusunu yetkililere bildirirdi.

ARUS yönetimi, Türkiye’de son yıllarda gerçekleştirilen ve planlanan birçok proje ve yatırım sonucu yabancı şirket ve kuruluşların ilgisinin Türkiye’ye arttığını ve bu fırsatın milli ürüne dönüştürülmesinin altını çizdi.
Dr. İlhami Pektaş


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top