DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

Innotrans 2016: Gelişimin Öncüsü, Yenilikler İçin İyi Bir Platform

innotrans_1_s15_sayfa62 copy

Haber Tarihi: 05.03.2017

Innotrans 2016: Gelişimin Öncüsü, Yenilikler İçin İyi Bir Platform ve Endüstri İçin Uluslararası Bir Ortam 

  • Daha fazla fuar katılımcısı ve ticari ziyaretçi
  • Açıkhava sergisinde 127 araç
  • Tüm InnoTrans 2016 katılımcıları, bu fuarın şimdiye kadarki en iyi fuar olduğunu düşünmekte
  • Uzmanlarla önemli görüşmelerin yapıldığı Innotrans Konferansı
  • Halk Günleri süresince ilgi gösteren 16,000 tren meraklısı

Bu seneki InnoTrans, 20-23 Eylül tarihleri arasında Berlin’de gerçekleşti. Berlin bu tarihlerde global demiryolu endüstrisinin seçkin buluşma yeri haline geldi. Dört günlük etkinlik çok verimli geçti, şimdiye kadarki InnoTrans etkinliklerinin en iyisiydi.

Bir önceki InnoTrans fuarıyla kıyaslanırsa, sergici sayısı yüzde yediye kadar, ticari ziyaretçi katılımı ise yüzde dörde kadar arttı. 60 ülkeden 2,955 sergici Berlin Sergi Alanları’nda ürünleriyle birlikte kapsamlı hizmetler sundu. Berlin Sergi Alanları’ndaki 112,000 metre karelik mevcut alanın tümü doldu. 

Açıkhava Sergisi, 127 yenilikçi araca ev sahipliği yaptı. 149 ürünün uluslararası alanda ilk defa gösterime çıkması, en ilgi çekici olaylar arasındaydı. Bu ürünler, demiryolu endüstrisinin yenilikçi bir gücü olduğunun yanı sıra, pazarlama platformu işlevi gören bu fuarın cazibesini ve yeniliğe teşvik etme yetisini kanıtlıyordu. Bu sene düzenlenen InnoTrans, en az 140 ülkeden 144,470 ticari ziyaretçiyi Berlin’de bir araya getirdi. Ticari ziyaretçilerin memnuniyet seviyesi %90’ın üzerindeydi. 

InnoTrans ticarete güç veriyor

Endüstri alanında dünyanın en büyük pazar yeri olmasıyla tanınan InnoTrans, ününü bu sene bir kez daha kanıtladı. Bu fuarda milyon liralık anlaşmalar ve çok sayıda iş sözleşmesi imzalandı ve ilan edildi. Örneğin, Vossloh ve Çin Raylı Sistemler Yüksek Teknoloji İş Ekipmanları Limited Şirketi (CRCCE), kendiliğinden çalışan yüksek hızlı öğütme makineleri yapımı için iki adet sözleşme imzaladı. 14 adet son nesil Solaris Urbino 18 otobüsünün sevkiyatı için Solaris ve Leipziger Verkehrsbetriebe firmaları arasında bir anlaşma imzalandı. 

Stadler, 44 elektrikli çoklu dizilerin konversiyonu için Alpha Trains’ten sipariş gelmesini sağlayan birkaç başarılı görüşme yaptıklarını duyurdu.

Bombardier Transportation ve imalatçı China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) şirketi stratejik bir ortak girişim sözleşmesi imzalayarak ortaklıklarını uzatıp pekiştirdiler. 

InnoTrans siyaset ve endüstri arasında bir iletişim merkezi olarak da önem kazanıyor. Örneğin, Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı (BMVI), bu ticaret fuarında, alternatif tahrik sistemleri üzerine yapılan iki geliştirme projesini desteklemeyi kabul etti. Bunlardan biri Bombardier şirketinin dört milyon Euro değerindeki projesi, diğeri ise Alstom şirketinin sekiz milyonluk projesi. 

Önemli: Açıkhava Sergisi’ndeki Araç Tanıtımları

Ticari ziyaretçiler Açıkhava Sergisi’nde en az 127 adet aracı inceleme fırsatı buldular. Lider yerli ve yabancı sergiciler, bu fuar sayesinde son model araçlarını ilk defa uluslararası bir kitleye sundular veya müşterilerine sembolik araç devir teslimi yaptılar. 

Alstom firması, Açıkhava Sergisi’nde Coradia Lint adındaki yakıt hücreli bölgesel trenini sergiledi. Siemens “Velaro Türkei” adlı yüksek hızlı treni ve “Riyad Metrosu” adlı yeraltı trenini sergiledi. İki şirket de bu araçların ilk kez dünya çapında sergilenmiş olmalarını kutladılar. Plasser& Theurer firmasının genel müdürü Johannes Max-Theurer yeni seri bir 705.1 tünel muayene aracını DB Netz AG firmasının üretim şefi Dr. Roland Bosch’a devretti. 

Stadler, yeni EC250 “Giruno” Eurocity trenini İsviçre Ulusal Demiryolları İşletmesi SBB’nin CEO’su Andreas Meyer ve Stadler Grubu CEO’su ve sahibi Peter Spuhler’in huzurunda devretti. Mercedes-Benz Kamyonları yeni demiryolu aracı Unimog’u sundu. 

Fuar katılımcıları ve ticari ziyaretçi anketi 

Sergiciler ve ticari ziyaretçiler InnoTrans 2016’nın sonuçlarından oldukça memnun kaldıklarını açıkladılar. Temsili bir ankete göre, sergicilerin yaklaşık %90’ı bu etkinliği başkalarına da önereceklerini ve bu etkinlikte tekrar yer almaya niyetli olduklarını belirttiler. Sergicilerin yaklaşık %90’ı bu fuarın akabinde olumlu ticari sonuçlar bekliyor. 

Ticari ziyaretçiler; bu fuar, sergilenen ürün zinciri ve ticari sonuçlar üzerinde olumlu bir genel izlenim edindi. Innotrans 2016’ya katılan ticari ziyaretçiler arasında karar verme yetkisine sahip pek çok lider vardı. İlgili şirketlerin bünyesindeki ticari ziyaretçilerin yarısı, satın alma ve tedarik üzerinde kararlı ve katkılı bir etki yaratıyor. Bu etki pek çok neticelenmiş iş anlaşmasına da yansıyor. Ticari ziyaretçilerin yaklaşık %90’I bu fuarı başkalarına da öneriyor. 

InnoTrans Konferansı uzmanlar arasında önemli görüşmelerin yapılmasına olanak sağlıyor

InnoTrans Konferansı, ziyaretçilere ve endüstri uzmanlarına profesyonel tartışmalar için eşit şartlar sunuyor. Beş ana forumda, günümüze ve geleceğe yönelik hareketlilik sorununun tartışıldığı on bir etkinlik yer aldı. Örneğin, Diyalog Forumu’nun odak noktası raylı yolcu ve yük taşımacılığında dijitalizasyon ve dijital hizmetler için gereken teknolojiydi. 

Demiryolu Liderleri Zirvesi “Dijital Çağda Yenilik: Demiryolu, gelecekte karşılaşılacak zorluklarla yüzleşiyor” başlığı altında, önde gelen bazı isimlerle birlikte gerçekleşti. Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanı Alexander Dobrindt, demiryolu sektöründeki yenilikçi güçlerin önemini belirtti. Yeniliklerin gidişatını daima demiryolları belirlemiştir. 

Uluslararası Tasarım Forumu, tasarım ve hareketlilik arasındaki yakın ilişkiler hakkında görüşlerin belirtilmesi için bir ortam sağladı.

Veri Tabanı Yenilik Forumu’nda konuşmacılar arasında yapılan tartışmalar “Açık Yenilik@InnoTrans- Daha iyi ve sürdürülebilir hareketlilik yaratma” başlığı altında gerçekleşti. 

Uluslararası Tünel Forumu’nda değinilen konular arasında tünel inşasında kullanılan birbirine bağlı tasarım, planlama ve inşaat, diğer bir deyişle Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) katma değeri de vardı. 

Halk Günleri 16,000 tren meraklısını bir araya topladı 

24 ve 25 Eylül tarihlerinde yaklaşık 16.000 tren meraklısı ve maceracı aile Messe Berlin'deki Açıkhava Sergisi'nde toplandı. 3,500 metrelik yolda, son çıkan yük vagonları, lokomotifler, tramvaylar, tüm trenler ve özel raylı araçlar bulunuyordu. Yolların yanı sıra, burada ziyaretçileri bir hayli eğlendiren ve 120 kilometre karelik alanı kaplayan birkaç şişme şato, harika bir kaydırak, ülkenin en büyük oyuncak tren seti bulunuyordu. Ziyaretçiler bu alanın etrafında gezinebiliyorlardı. Deutsche Bahn şirketi; bölgesel demiryolu konuları, mesleki eğitim, inşaat projeleri ve çevre koruması hakkındaki görüşlerini bildirdi. Deutsche Bahn şirketi, pazar günü Demiryolu Görevlileri Günü etkinliği düzenledi. Bu etkinlikte Berlin Ulaşım Senatörü Andreas Geisel ve Deutsche Bahn'ın Berlin temsilcisi Alexander Kaczmarek'in de aralarında bulunduğu lider kişiler, ziyaretçilerin sorularını cevapladı. 

Fuar Katılımcılarının InnoTrans 2016 Hakkındaki Görüşleri 

Alman Demiryolu Endüstrisi Derneği (VDB) Başkanı D. Ben Möbius:

Berlin'de gerçekleşen InnoTrans, demiryolu sektöründeki yüksek derece dijitalleşmenin etkileyici bir kanıtı oldu. InnoTrans; verimliliğe, konfora ve şartları korumaya önem veriyor ve raylı teknolojinin en iyi şekilde görülmesi için dünyanın en iyi fırsatını sunuyor. Raylı taşımanın gitgide Nesnelerin İnterneti'nin hareketli bir parçası haline geldiği aşikardı. Sonuç olarak, demiryolundaki hareketlilik hiç olmadığı kadar fazla olacak. Söz konusu gelişmiş hareketlilik olduğunda, tek bir seçkin adresin var olduğu çok açık: Berlin'deki InnoTrans. 

Knorr-Bremse şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Klaus Deller:

Ticari ziyaretçilerin yoğun ilgisi, Knorr-Bremse sergisini dolduran çok sayıda ziyaretçi, çok yüksek düzeydeki sayısız tartışma, çeşitli sözleşmelerin imzalanması ve Rus Demiryolları'ndan gelen bir ödül: Tüm bunlar Knorr-Bremse'in InnoTrans fuarında edindiği sonuçlardı. Alt sistemlerin akıllı bağlantısı süreyle çok uyumlu ve şu anda üreticiler ve operatörler için güvenli ve etkin çözümler sunmanın tek yolu. 

Schaeffler Technologies'e ait Rail Europe şirketinin Başkanı Dr. Michael Holzapfel:

InnoTrans2016'da yakalanan başarılar beklentilerimizi aştı. Bu fuar uluslararası iş ortakları ile yapıcı tartışmalar yapılması için etkili bir ortam sağladı, böylelikle tüm sektörün buluşması için harika bir yer haline geldi. Gelecekteki şehir içi ve şehirlerarası hareketlilik için sunduğumuz yeni ürünler ve çözümler hakkında ilginç tartışmalar yapıldı. Dijitalleşme hakkındaki görüşlerimiz yoğun ilgi topladı. InnoTrans 2018'i dört gözle bekliyoruz. 

Siemens Mobilite CEO’su Dr. Jochen Eickholt:

Bize göre, InnoTrans 2016 harika bir etkinlikti. Sunumumuzun odak noktalarından biri, müşterilerimizin daha verimli rekabet etmelerini ve piyasadaki konumlarını güçlendirmelerini mümkün kılacak olan dijital teknolojiydi: üretimi artırmak ve daha esnek hale getirmek için otomatik ilerleme, maksimum ulaşılabilirliği sağlamak için dijital hizmetler ve mükemmel yolcu konforu için bilgi-işlem tabanlı sistemler. Müşterilerimizin pek çoğundan gelen olağanüstü ilgi, dijitalleşmenin endüstrimiz üzerindeki önemini pekiştiriyor. Bu alandaki teknolojik liderliğimizi geliştirmeye devam etmeyi planlıyoruz. 

Avrupa Demiryolu Sanayicileri Birliği (UNIFE) Genel Müdürü Philippe Citroën:

InnoTrans bir kez daha demiryolu endüstrisinin en ilgi çekici fuarı olduğunu kanıtladı. UNIFE, Dünya Raylı Piyasa Araştırması sonuçlarını sunmak için böylesine önemli bir etkinliğin sunduğu fırsatı değerlendirdi: Avrupa Demiryolu Trafik İşletim Sistemi üzerine önemli bir Mutabakat Muhtırası imzaladı, Avrupalı ve uluslararası ilgililerle iş birliğini güçlendirdi. Sektörümüzün canlılığından ve yeniliklerinden etkilendim ve 2018'de gerçekleşecek olan InnoTrans fuarını sabırsızlıkla bekliyorum. 

Vossloh Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. h.c. Hans M. Schabert:

Maliyet yönetimi, pürüzleri giderme ve verimli rota sürekliliği kesinlikle doğru seçilmiş gündem maddeleriydi. Müşterilerimizle etraflıca yaptığımız tartışmalar da buna işaret ediyordu. Tekrardan, InnoTrans dünya demiryolu pazarındaki son gelişmelerin tartışıldığı ideal bir uzman forumu oldu. Tek bir kaynaktan toplu çözümler bekleyen müşterilerimizin sayısı gitgide artıyor ve biz becerilerimizi ve kaynaklarımızı birleştirerek en başarılı yolu oluşturup onlara sunabiliriz. "Becerileri Birleştir" sloganımız bu amacı doğru bir şekilde özetliyor. 

Bombardier Transportation Başkanı Laurent Troger:

InnoTrans 2016 beklentilerimden fazlasını karşıladı. Ana mesajımız, hareketlilik ve insanları birleştirme konseptiydi. Şehir içi ve şehirlerarası hareketlilik üzerine şiddetli tartışmalara giren pek çok katılımcı bu konuların önemini kanıtlamış oldu. Yenilikçi ve sürdürülebilir hareketlilik çözümleri tasarlamak için birlikte çalışabileceğimiz alanlarla ilgilenen, dünyanın farklı yerlerinden gelen müşterilerimiz ile dört günlük yoğun görüşmelerimiz oldu. Günümüzde dijitalleşmenin önemi kesinlikle çok büyük. Bunu düşünerek, ziyaretçilerimizin yeni ürünlerimizi ve çözümlerimizi keşfetmelerine imkân vermek amacıyla onları "Sanal Gerçeklik Turu" ile geleceğe doğru bir yolculuğa çıkardık. 

Alstom Almanya ve Avusturya Başkan Yardımcısı Didier Pfleger:

InnoTrans, Alstom ve uluslararası müşterilerimiz için daima önemli bir etkinlik olmuştur: Demiryolu sektöründe dünyanın en büyük ticaret fuarı olma başarısının altında kusursuz organizasyonu, inanılmaz yeni ürün zinciri ve yenilikçi teknolojileri yatıyor. InnoTrans 2018 için sabırsızlanıyoruz. 

Deutsche Bahn şirketi Ticari Fuar ve Etkinlik Müdürü Steffen Straub:

Sağladığımız kalite ve dijital uzmanlık sayesinde hareketliliğin gelişimine ve geleceğine katkı sağlıyoruz. InnoTrans bunu test edebilmemiz için bize ideal bir platform sunuyor. 

ZVEI Elektrik Demiryolları ve Araçlar Bölümü Başkanı Herbert Zimmermann:

InnoTrans 2016 bir kez daha ses getiren bir başarı oldu. Baskın tema dijitalleşmeydi. Alman hareketlilik endüstrisi- ve özellikle ZVEI üye şirketleri - sürücüsüz trenler ve öngörücü bakım gibi yenilik yapabilme yeteneklerini etkileyici bir şekilde sergilemeyi başardılar. 

Thales Almanya şirketinin CEO'su Dr. Christoph Hoppe:

Taşıma teknolojisinin lider uluslararası ticaret fuarı olarak tanınan InnoTrans, yine ününü korudu. Önemli bir şirket olan Thales, Almanya'nın farklı yerlerinden ve yurtdışından gelen müşterilerini karşılamayı, siyasi ilgilileri ağırlamayı ve ilgi çeken birçok toplantı düzenlemeyi başardı. 

Alman Ulaştırma Şirketleri Birliği (VDV) Başkanı Jürgen Fenske: Endüstrinin büyük potansiyeli ve geleceğe yönelik beklentileri, fuarın daha ilk gününden belli olmuştu. Bu izlenimler olay sırasında tekrar tekrar doğrulandı: Son birkaç gün, bize raylı ulaşımın tüm dünyada geleceğimiz için verimli, modern ve ekolojik bir ulaşım biçimi olduğunu göstermiştir. Alman Ulaştırma Şirketleri Birliği dahil olmak üzere bu fuarı düzenleyenler, InnoTrans'ın üreticilerin ve operatörlerin son yeniliklerini sundukları ve uluslararası alanda lider kabul edilen bir demiryolu etkinliği olmasının haklı gururunu yaşayabilirler. 

Nokia Networks Pazarlama Müdürü J. Wolfgang Nagel:

Bu yıl aldığımız geri bildirimlerden çok memnunuz. Geçen seferki fuarla kıyaslandığında bu sene gösterilen ilgi oldukça fazlaydı ve sergimizde 100'den fazla ticari ziyaretçi vardı. Toplantı salonlarımız için sürekli yer ayırtıldı. Paris metrosundaki bütünleşmiş LTE (uzun vadeli evrim) ağı için yürüttüğümüz pilot projeyi sunduğumuz basın toplantısı ise çok yönlü bir başarı sağladı. 

Progress Rail şirketi Pazarlama ve Mantıksal Analiz Kıdemli Başkan Yardımcısı Paul Denton:

Dünyanın en iyi demiryolu müşterileri ve tedarikçilerinin global bakış açısından yararlandığımız InnoTrans'a katılmak her zaman için büyük bir fırsattır. Son teknoloji ürünlerimizi sergilemek bizi çok heyecanlandırdı. Fuardaki medyadan ve müşterilerimizden aldığımız yanıtlara müteşekkiriz. 

Federal Çevre, Doğa Koruma, İnşaat ve Nükleer Güvenlik Bakanı Barbara Hendricks:

Paris Anlaşması'nda belirtilen iklim koruma hedeflerini gerçekleştirebilmemiz için ulaşımın büyük çoğunluğu en geç 2050 yılına kadar sera gazına neden olmayacak hale getirilmelidir. Bu hedefe ulaşabilmek için, demiryolları, ulaşım ihtiyaçlarını karşılamada daha büyük bir rol üstlenmelidir ve elektrik enerjisi kullanımı da artırılmalıdır. Eğer tüm enerjimiz yenilenebilir kaynaklardan sağlanırsa, sera gazı emisyonu sıfıra iner. InnoTrans tam da bu yöne işaret eden yenilikçi çözümler sergiliyor. 

Stadler Grubu Yöneticisi ve İletişim& Halkla İlişkiler Müdürü Marina Winder:

InnoTrans bizim açımızdan çok iyi geçti. Bu fuar piyasaya hâkim olan tüm şirketlerle tanışmak için iyi bir fırsat sunuyor. Altı adet yeni ürün sergiledik ve kesinlikle yeniliği en fazla olan şirketler arasında yer alıyoruz. 

Liebherr Ulaşım Sistemi Şirketi Genel Müdürü ve Satış, Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri Müdürü DirkJunghans:

InnoTrans, taşıma teknolojisinin bir numaralı fuarı olmaya devam ediyor. Fuar, çevre dostu klima sistemleri ve hidrolik sistemler gibi yenilikçi çözümlerimizi uluslararası bir kitleye sunabilmemiz için bize ideal bir platform sunuyor. Yeni ürünümüz MACS 8.0 modüler klima sisteminin bu yıl InnoTrans'ta yaptığımız resmi tanıtımı, dünya çapında bir tanıtım oldu. 

Çin Demiryolları Bilim ve Teknoloji Yönetimi Bölümü Genel Müdürü Zhou Li:

Şimdiye kadarki en büyük demiryolu fuarı olan InnoTrans, büyük bir etkiye sahip. Biz dünyanın en büyük yüksek hızlı demiryolu ağını işletiyoruz. Farklı ülkelerden gelen ticari ziyaretçilerin Çin Demiryolları hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlamak ve dünyanın dört bir yanından gelen arkadaşlarımızla teknoloji alanındaki ortak girişimler hakkında görüşmek için bu platformdan faydalanıyoruz. 

CRRC Limited Şirketi Basın Departmanı Müdürü Xu Houguang:

Almanya'nın Berlin şehrinde her iki yılda bir gerçekleşen InnoTrans, demiryolu taşımacılığı teknolojisinin lider fuarı konumundadır. Bu fuar demiryolu endüstrisinin en önemli etkinliğidir ve piyasa liderlerine kendilerini ve ürünlerini tanıtmaları için önemli bir plartform sunar. 

Solaris şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Zbigniew Palenica:

Ben InnoTrans'ın gelişmesine duyduğum hayranlığı dile getirmek isterim. Burada olduğumuz için çok mutluyuz. Baltık Cumhuriyeti'nden İtalya'ya kadar pek çok ülkeden ziyaretçimiz vardı ve ortaklık kurma potansiyelimiz olan pek çok Asyalı şirketle tanıştık. 

Mitsubishi Electric Avrupa Ulaşım Sistemleri Bölümü Başkanı Tetsuya Takahashi:

InnoTrans bizim için çok iyi geçti. Ticari ve siyasi ilişkiler olağanüstüydü.

 

 


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top