DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

İstanbul’da Yeni Hızlı Tren Hattı İçin Her Şey Hazır

sayfa28_railway19_istanbul_yeni

Haber Tarihi: 02.01.2018

Yavuz Sultan Selim köprüsü, 3. Havalimanı, Halkalı Yüksek Hızlı Tren Hattı için sondaj çalışmalarında sona gelindi.

2017 sonunda bitecek sondaj çalışmalarının ardından inşaata başlanacağı belirtildi. 4 milyar 421 milyon 275 bin TL yatırımla hayata geçirilecek olan 63 kilometre uzunluğunda hızlı tren hattında 19 adet tünel ve 16 viyadük bulunacak.

63 Kilometrelik Hızlı Tren Hattı

Yavuz Sultan Selim Köprüsü 3. Havaalanı Halkalı Demiryolu Projesi Sarıyer, Eyüp, Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece ilçeleri sınırları içerisinde yaklaşık 63 kilometre uzunluğu kapsıyor. Çilingir-Hacımaşlı-Şamlar yerleşim yerlerinin batısından, Sazlıdere baraj gölünün doğusundan ilerleyen hattın Halkalı’ya ulaşacağı belirtildi. Hızlı demiryolu hattı, geliş ve gidiş olmak üzere 2 hat olarak planlandı. Hat üzerinde 33 kilometre 716 metre uzunluğunda 20 adet tünel ile toplam 4 bin 950 metre uzunluğunda 15 adet viyadük yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen 3. Boğaz Köprüsü 3. Havaalanı Halkalı Demiryolu projesi, 4 milyar 421 milyon liraya mal olacak.

Sondaj Ekipleri Gece Gündüz Çalışıyor 

Proje kapsamında güzergah boyuncu yapılan sondaj çalışmalarında sona yaklaşıldı.

2017 sonunda bitecek sondaj çalışmalarının ardından inşaata başlanacağı belirtildi. Bu amaçla sahadaki sondaj ekiplerinin gece gündüz vardiyalı olarak çalıştığı öğrenildi. Sondaj çalışmaları şu anda Başakşehir’e bağlı Şamlar köyü ile Arnavutköy’e bağlı Hacımaşlı köylerinin bulunduğu bölgede 5 noktada birden gerçekleştiriyor. Bazı bölümlerde 300 metre derinliğe inilerek toprak ve taş dolgusunun yapısının ortaya çıkarıldığı öğrenildi.

 


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top