RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ

BEKEL, Raylı Sistemlerde Faaliyetlerine Hızla Devam Ediyor

bekel_gorsel2_s14_sayfa18

Haber Tarihi: 02.11.2016

BEKEL, Raylı Sistemlerde Faaliyetlerine Hızla Devam Ediyor 

2010 yılından itibaren raylı sistemlerde faaliyetlerine başlayan BEKEL, bunun için ilk olarak ISO/TS 16949 ve bu aktiviteyi takiben raylı sistemlerde uluslararası bir standart olan IRIS sertifikasını bünyesine katan Türkiye’de 19. firma olmuştur. Bekel, raylı sistemler sektörüne ağırlıklı olarak borulama alanında hizmet vermekle beraber, kablolama ve elektrifikasyon içinde çalışmalarına devam etmektedir. 

RailwayTurkey : Bekel’in kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz? 

Mehmet Akar: BEKEL Beyaz Eşya San. ve Tic. A.Ş. 1997 yılında soğutucu kondanser üretmek amacıyla Eskişehir’de ENDEL Endüstriyel Ürünler Grubu’nun bir üyesi olarak kurulmuştur. 2010 yılından itibaren ise BEKEL Raylı Sistemlerde faaliyetlerine başlamıştır. Bunun için ilk olarak ISO/TS 16949 ve bu aktiviteyi takiben Raylı Sistemlerde uluslararası bir standart olan IRIS sertifikasını bünyesine katan Türkiye’de 19. firma olmuştur. 

BEKEL üyesi olduğu Raylı Sistemler Kümelenmesi Derneğinin ve etkileşimde olduğu Eskişehir OSB’de yer alan onlarca KOBİ’nin üretim altyapısının ve kabiliyetlerinin geliştirilmesi için faaliyetlerine devam edecektir. Bunun yanında INNOTRANS gibi Raylı Sistemler sektörünün en büyük fuarına katılımı gerçekleştirerek kendi alanında ihracatı hedeflemektedir. 

RailwayTurkey : Üretim kapasiteniz ve üretimini yaptığınız ürünler hakkında bilgi verir misiniz? 

Mehmet Akar: Ana faaliyetimiz olan boru şekillendirmede metal ürünler dikişli / dikişsiz çelik çekme borulardır. Boru şekillendirme raylı sistemler sektöründe düşük miktarlı ancak çeşitliliği fazla olan bir üretim alanıdır. Kabaca değerlendirdiğimizde boru şekillendirmede tek vardiyada 2.000 vagon, 100 lokomotiflik kapasitemiz olduğunu belirtebiliriz. 

Üretimimizdeki ürünler müşteri tasarımı araçların hava, hidrolik vb… akışkan sistemlerinde kullanılmak üzere imal edilmektedir. Bu sebeple risk ve önemi yüksek olup üretimde hassasiyet ön plandadır. Herhangi bir kaçak yada sızıntı olması durumunda sistemin komple çalışmayacağı düşünüldüğünde üretimimizin emniyeti ön planı çıkmaktadır. 

RailwayTurkey : Raylı sistemler için neler üretiyorsunuz? 

Mehmet Akar: Raylı sistemler sektörüne ağırlıklı olarak borulama alanında hizmet veriyoruz ancak kablolama ve elektrifikasyon içinde çalışmalarımız devam etmekte ve görüşmelerimiz sürmektedir. 

2014 yılında üretilen 10 adet GE lokomotiflerin komple yakıt ve soğutma sistem borulamaları ile şase altı boru komplelerinin imalatını başarı ile gerçekleştirerek teslimatlarını yapmıştır. 2015 yılında ise GE lokomotiflerin boru işleri ile Tülomsaş’a ait 150 set Tenteli Vagon fren boruları, 80 set Balast Vagon fren boruları, Tüdemsaş’a ait 200 set SGNS Vagon fren borularının imalatları gerçekleştirilerek teslimatları yapılmıştır. Bunun yanı sıra Ar-Ge aşamasında olan ve TSI onayı için üretilen Eanos ve Bakır taşıyıcı Vagonlar için prototip borulama üretimleri gerçekleştirilmiştir. 

RailwayTurkey : Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Özellikle raylı sistemlere yönelik yeni ürünler konusunda çalışmalarınız var mı? 

Mehmet Akar: 2014 yılında TÜBİTAK tarafından da desteklenen 3D büküm teknolojimiz ile raylı sistemler sektörünün düşük miktarları ve çok çeşitli dizayn taleplerini karşılamak üzere robot ile 3D boru şekillendirme yapabiliyoruz. 

BEKEL olarak 2016 Mart ayında BEBKA tarafından açıklanan Mali Destek programına yönelik bir projeye katıldık. Olumlu şekilde neticelenmesini beklediğimiz proje sonuç açıklanmasıyla beraber yetkinliğimizi artırıp yenilikçi projelerimize yer vereceğiz. 

RailwayTurkey : 2016 yılının ilk 6 ayı nasıl geçti? Geçen seneye göre kıyaslar mısınız? 

Mehmet Akar: Genel olarak hem ülke hem de komşu ülkelerdeki belirsizlikler kısmi olarak öngörülse de bilenen sebepler nedenli kamu yatırımlarındaki durağan pozisyon ile 2015 yılı ve 2016 yılının ilk yarısı Bekel Kondanser işletmesi için raylı sistemler sektör bazında beklentilerin altında bir yıl olarak gerçekleşmiştir. Demiryolu sektörünün ülkemizdeki gelişim hızı, her yıl artan yeni talepler yaratabilecek potansiyeldedir. Bu sektörün kalbi diyebileceğimiz Eskişehir’ de faaliyet gösteriyor olmamız sektör gelişimlerini yakından görüp, takip etmemize imkân sağlamaktadır. 

RailwayTurkey : Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? 

Mehmet Akar: 3 boyutlu boru şekillendirme yatırımlarımız ile yurtiçinde ve yurtdışında raylı sistemlerin bu alandaki taleplerini karşılayabilecek durumdayız. Bununla beraber, BEBKA Projesinin olumlu sonuçlanması durumunda Raylı Sistemler sektöründe kaynak kabiliyetimizi de robotlarla uygulayabilir duruma gelecek ve farklı projelerde de yer alacağız. İlerleyen zamanlarda boru komplelerinde ana tedarikçi olmak ve ihracat kapasitemizi geliştirmek temel hedefimizdir. 

RailwayTurkey : Eklemek istedikleriniz varsa onları da öğrenebilir miyiz? 

Mehmet Akar: ENDEL Grup Raylı Sistemlerdeki gelecek potansiyelini gördüğü için bu alanda kendi içinde de yatırımlar yapmakta ve AR-GE faaliyetlerini sürdürmektedir. Metal şekillendirme konusunda 2017 yılı planlarında DIN EN 15085 standardında kaynak kabiliyeti kazanmak ve müşterilerine montaja hazır ürünler sunmayı hedeflemektedir. 

Ayrıca kablolama ve elektrifikasyon konusunda da sektörün yurtdışındaki büyük firmaları ile görüşmekleri sürmekte ve uygun zemin oluşturduğu durumlarda işbirliği yaparak burada da büyümeye devam edecektir. Bu sebeple Innotrans fuarının grubumuz için yoğun bir fuar olacağını düşünüyoruz.


Tüm RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ haberleri için tıklayınız.
Top