RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ

RAYSİMAŞ’ın T-RAY Ray Ölçüm Cihazı, Eurasia Rail’de Büyük İlgi Gördü

rasimas_2

Haber Tarihi: 05.08.2019

Eurasia Rail fuarında T-RAY ray ölçüm cihazımız milli ve yerli bir tasarıma sahip olması; hem uzaktan kumandalı hem de otomatik ve robotik olarak ölçüm yapabilen ilk ray ölçüm cihazı olması bakımından büyük ilgi gördü’ diyen RAYSİMAŞ Genel Müdürü Baran Bıyık, sorularımızı yanıtladı. 

RailwayTurkey: Kısaca kendiniz ve firmadaki göreviniz hakkında bilgi verir misiniz? 

Baran Bıyık: 1977 yılı Eskişehir doğumlu bir Makine Mühendisi; 20 yıllık mühendislik hayatında multidisipliner mühendislik anlayışıyla iş, ürün ve hizmet geliştirmiş, takım oyununa inanan bir profesyonel olarak ekibimle birlikte ülkemize hizmet etmek için çalışmaktayım. 

RailwayTurkey: Firmanızın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz? 

Baran Bıyık: RAYSİMAŞ genç, dinamik, milli ve manevi değerlerimize bağlı, müzakere metotlarını bilen, branşlarında liyakat sahibi kadrosuyla raylı sistemler alanında ülkesine hizmet etmeyi görev haline getirmiş bir şirkettir. Değerlerimiz arasında; milli ve yerli olmak, çözüm odaklı çalışmak, yaratıcı ve öncü olmak, dürüst ve ilkeli olmak, dinamik ve özverili hizmet sunmak, farklı mühendislik disiplinlerinde yetkin çalışmak, takım ruhu ile hareket etmek yer almaktadır. Yerli ve milli projelerle ülkemizin demir yolu ihtiyaçlarına inovatif çözümler getirmek temel hedeflerimiz arasındadır. Logomuzda ilk bakışta göz olarak dikkat çeken sembol Türk Demiryollarının dünyaya açılan gözünü ve kendi süreçlerine farklı bakış açısını ifade etmektedir. Bu sembolün hızlı treni çağrıştıran üst kısmı şirketin hızını ve dinamizmini göstermektedir: Ülkemizin raylı sistemler alanındaki birikimini izleyerek geleceğin dinamizmine ulaşma vizyonumuzu ifade eden logomuzun renkleri kırmızı, gri ve siyahtır. Bayrağımızın rengi olan kırmızı, Türk milletini temsil eder. Logomuzdaki kırmızı renk aynı zamanda yaratıcılığımıza, oluşum ve ortaya koyma gücümüze işarettir. RAYSİMAŞ’ta ortak amaç ve ilkelerin paylaşıldığı bir ortam bulunmaktadır. Okuyan, araştıran, sorgulayan, ileri görüşlü bireylerden oluşan firmamızda her personel iş ve işleyişlerle ilgili fikirlerini açıklıkla dile getirebilmektedir. Kısaca her RAYSİMAŞ çalışanı, RAYSİMAŞ’tır. 

RailwayTurkey: Demiryolu sektörüne yönelik ürettiğiniz ürün veya hizmetler hakkında bilgi verir misiniz? 

Baran Bıyık: RAYSİMAŞ olarak milli ve yerli bir tasarıma sahip; dever, ekartman, fleş, nivelman ve burulma gibi 5 temel ölçüm parametresini toplama ve kumanda merkezine anlık olarak iletme özelliğine sahip Ray Ölçüm Cihazımız (T-RAY) ve yetkililerin demiryolu güzergahında gözlem ve ölçüm yapmaları için iki adet hat kontrol aracı tasarımımız bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Alt Yapı – Üst Yapı, Sertifikasyon, Enerji ve Yazılım alanlarında projeler yürütüyoruz. Irmak- Karabük- Zonguldak hattında Türkiye’nin ilk tünel genişletme proje çalışmasına imza atarken; TSE ile birlikte yaptığımız demiryolu alanında uygunluk değerlendirme faaliyetleri kapsamında TÜVASAŞ’ın personel konaklama araçlarının uygunluk değerlendirme ve tip-onay sürecini yürütüyoruz. İlave olarak Kayaş-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının bağımsız güvenlik değerlendirme raporunun hazırlanması sertifikasyon birimimiz tarafından ve bu hat kesimindeki viyadüklerin 300 km/saat proje hızına uygunluğunun kontrolü de altyapı üstyapı proje departmanımız tarafından yapılmaktadır. Ayrıca demiryolu sanayisinde temiz taşımacılığı onaylayan yenilenebilir enerji projelerinde ve yazılım alanında aktif olarak faaliyet gösteriyoruz. 

RailwayTurkey: Eurasia Rail İzmir 2019 fuarı firmanız açısından nasıl geçti? Sergilediğiniz ürün ve hizmetler hakkında bilgi verir misiniz? 

Baran Bıyık: Dünyanın raylı sistemler alanındaki üç büyük fuarından birisi olan Eurasia Rail fuarında firmamızın stant alanı, üç metrelik ray üzerine yerleştirilen, hareketli ray ölçüm cihazı (T RAY),  iki adet konsept dizayn hat kontrol aracı ve bu araçları yakından inceleme fırsatı sunan bir adet sanal gerçeklik gözlüğü (VR) ile oldukça renkliydi. 

T-RAY ray ölçüm cihazı milli ve yerli bir tasarıma sahip olması; hem uzaktan kumandalı hem de otomatik ve robotik olarak ölçüm yapabilen ilk ray ölçüm cihazı olması bakımından büyük ilgi gördü. Uzaktan kontrol imkanı ile güvenilir sonuçlar veren; hızlı, hatasız, pratik, hassas ölçümü ve çalışma süresindeki tasarrufu hedef alan bir ray ölçüm cihazı olan T-RAY; alanında ilk ve tek olma özelliği ile de büyük beğeni topladı. 

Ayrıca, Ürün Geliştirme birimimiz tarafından yetkililerin ve profesyonellerin demiryolu güzergahını rahat görebilmeleri ve ölçümleyebilmeleri için tasarlanan hat kontrol aracı ise iki farklı maket ile ziyaretçilere sergilendi. Bu maketler ile tasarım konusundaki iddiamızı ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Stantta dikkat çeken bir diğer unsur ise ziyaretçilerin hat kontrol aracının içine girmelerini ve aracın dış rengine kadar değiştirmelerini sağlayan sanal gerçeklik (VR) gözlüğümüz oldu. Sanal gerçeklik deneyimiyle hat kontrol aracının içinde gezinen ziyaretçiler, hayali bir tasarımın nasıl gerçeğe dönüşebileceğini deneyimlemiş oldular. 

RailwayTurkey:  Bundan sonraki dönemde demiryolu sektöründeki hedefleriniz nelerdir? Yatırımlarınız olacak mı? 

Baran Bıyık: Önümüzdeki dönemde, geliştirdiğimiz ürünleri yerel pazara ve dünya pazarına sunarak; dünya genelinde demiryolu mühendisliği ve geliştirdiğimiz ürünlerle ve projelerimizle yer almak istiyoruz. Afrika Bölgesi’nde ve Balkanlarda daha fazla projeye imza atmayı hedefliyor ve ülkelerle hükümet düzeyinde iş birlikleri kurmak istiyoruz. Bununla birlikte iştigal ettiğimiz sahalarda, Türkiye’de yapılan demiryolu projelerinin tümünde yer alarak ülkemizin demiryolu ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmeyi hedefliyoruz. 

 

 


Tüm RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ haberleri için tıklayınız.
Top