ŞİRKET & ÜRÜN

Aktaş Holding Raylı Sistemler Sektöründe de İddialı

1-iskenderulusay-aktas

Haber Tarihi: 30.03.2020


Aktaş Holding olarak; Ulaşım & Otomotiv, Yapı ve Endüstriyel Grup gibi temel iş kollarımızın altında savunma sanayi ve raylı sistemlere yönelik özel üretimleri de uzun yıllardan beri gerçekleştirmekteyiz. 

Raylı sistemlerle ilgili; titreşim önleyici, süspansiyon sistemlerindeki ürünler ve raylı sistemlerin yatırımlarına yönelik girdiler üretiyoruz. Tren körüğü sistemleriyle ilgili ilk çalışmamıza, 2008 yılında İstanbul Ulaşım firmasına ait ABB araçlarındaki ikincil süspansiyonda yer alan ürünlerin testi için gerçekleştirilen üretimi ile başlamıştık. Bu alana yönelik gerçekleştirdiğimiz yatırımla birlikte de şirket olarak, Türkiye'de tren körüğünü üreten ilk firma olmanın gururunu yaşadık. 

Gelinen noktada, raylı sistemler süspansiyon sistemleri sektöründe salt yerel pazara odaklanmadan, yüksek vizyonumuzla doğru orantıda bir anlayışla hareket ederek, sektörün global oyuncularından biri olma yolunda önemli çalışmalara imza atmaktayız. İstanbul ve Bursa metro – hafif tren hatlarında Aktaş Holding ürünleri kullanılıyor. 

Ayrıca Sanayi Bakanlığı SIP projesi kapsamında; ürettiğimiz ürünler yerlileştirme projesi kapsamına alındı. 

Aktaş Hava Süspansiyon Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. olarak, uluslararası IRIS sertifikasını bünyemize katarak, bu sektöre vermiş olduğumuz önemi göstermiş olduk.  Bu standarda sahip olunarak da demiryolu/raylı taşımacılık ürünleri kapsamında global kalite seviyesinde yer alan ürünlerimiz, uluslararası rekabet edebilir seviyeye ulaştırılmış oldu. 

Dünya ölçeğindeki geniş yapılanmamızın da avantajlarıyla, mevcut müşteri ağımızı genişletme, yeni iş birliği çalışmaları yapma ve yeni pazarlara ulaşma hedeflerimiz bulunuyor. İtalya’da müşteri geliştirme çalışmalarımız sonuç verdi ve 2019’dan beri ikincil süspansiyon havalı körüklerinin satışına başladık. 

Raylı sistem ağ genişliği ile dünyanın en büyük 3 ülkesinden biri olan Hindistan’da, demir yollarının en önemli tedarikçilerinden birisi olma yolundayız. Hindistan tren yollarının önümüzdeki 5 yıl boyunca, her yıl ortalama %10 büyüyeceği öngörülüyor. Hindistan'ın bu büyüme hızını ve pazarda oluşan potansiyel fırsatlarını iyi değerlendirmek istiyoruz. 

Diğer taraftan yaptığımız çalışmalar doğrultusunda sadece ikincil süspansiyon değil, birincil süspansiyonda yer alan metal-kauçuk süspansiyon ürünlerini de üretmeye ve araç üreticilerine tedarik etmeye başladık. Böylelikle Türkiye’de hem birincil hem de ikincil süspansiyona ürün sağlayan ilk firma olduk. 

Son olarak da raylı sistemlerde alt yapıda döşenen raylarda titreşim ve ses sönümleyici olarak kullanılan ürünlerin de üretimini gerçekleştirmeye başladık. Bu sayede Ülkemizin yıllardır ithal ettiği bir ürünü daha yerli üretmek sureti ile cari açığın kapanması hedefimize katkı sağladık. 

AR-GE’ye Büyük Önem Veriyoruz 

Aktaş Holding olarak, ilk günden bu yana yenilikçi, katma değerli ve nitelikli ürünler üretmeye özen gösteriyoruz. 

AR-GE alanında gerçekleştirdiğimiz etkin ve sürdürülebilir çalışmalar neticesinde de 2017 yılında Bakanlıktan AR-GE Merkezi Belgesi almaya hak kazandık.

AR-GE Merkezi’mizin de katkılarıyla, sektöre yenilikçi ve verimlilik esaslı ürünler sunmaktayız. AR-GE Merkezimiz dahilinde yer alan Test Merkezimize raylı sistemleri test edebilmek kabiliyetinde olan 2 yeni test tezgahı yatırımını 2019 yılında yaptık ve devreye aldık. 

Çalışmalarımızda katma değer yaratacak faaliyetlere odaklanmış durumdayız. Mevcut ciromuzdan yüzde 3’lük kısmı AR-GE faaliyetlerine ayırıyoruz. Bu rakamı ilerleyen süreçte yüzde 5 seviyesine çıkarma hedefimiz bulunuyor. 

Tabii bu gibi çalışmalar, ileriye dönük hedeflerimiz açısından son derece önem taşıyor. Bu anlamda sektörde her geçen gün gelişerek ve büyüyerek, ülkemizi raylı sistemler sektöründe de en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda Uluslararası Raylı Sistemler Fuarlarında Ülkemizi temsil etmeye ve daha geniş kitlelere ulaşmaya devam edeceğiz. 

Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı
İskender ULUSAY
 

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top