ŞİRKET & ÜRÜN

Berdan Cıvata San.Aş.

berdan_railway_fabrika

Haber Tarihi: 28.05.2019

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz kıyısında Tarsus Mersin Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Berdan Cıvata, Havaalanına 40, limana 20, Demiryolu ve Otoyola 10 km. uzaklıktadır.
12 bin m2’si kapalı tesislerde, 35 tanesi mühendis toplam 265 çalışanı ile çoğunlukla 10.9 ve 12.9 kalitelerde yüksek mukavemetli cıvata-somun-saplama ve benzeri kritik Bağlantı Elemanlarını çoğunlukla çinko lamel kaplamalı ve sıcak daldırma galvanizli olarak üretmektedir.


Cıvata-somun üretim tesisleri yanında; ısıl işlem tesisleriyle, elektro galvaniz, sıcak galvaniz ve çinko lamel gibi korozyon önleyici kaplama tesisleri beraberinde zengin ve ISO EN 17025’e göre Akredite Belgeli test laboratuvarı ile tam entegre bir tesistir.
Sıcak Galvaniz tesisimizde kaplanan cıvata ve somunlarda Hidrojen Kırılganlığı Riski veya çatlağı olmaz. Söz konusu süreç patentli ve belgelidir.


Her sektöre olduğu gibi raylı ulaşım sistemlerine de çeşitli standartlarda, çeşitli form ve kalitelerde cıvata, somun, saplama ve benzeri bağlantı elemanları üretmekteyiz. Sıcak ve soğuk galvanizle kaplanmış bağlantı elemanlarını, minimum 50-60 yıl korozyona dayanımlı hale getirebiliyoruz. 10.9 veya 12.9 kalite bağlantı elemanlarını, patentli galvaniz tesisimizde, hidrojen kırılganlığı riski sıfır olacak şekilde sıcak galvaniz kaplayabiliyoruz.
Yarım asırlık bilgi birikimi ve tecrübesi, yetişmiş teknik eleman kadrosu, değişik ürünlere uyum gösteren üretim tezgahları, 35’e yakın mühendisin çalıştığı ARGE Merkezi yanında ISO EN 17025’e göre Akredite Belgeli zengin test laboratuvarı ile tam entegre bir tesis oluşu, sektörde önemli bir fark yaratmıştır. Bu durum Berdan Cıvata’yı; rafineriler, petrokimya tesisleri, basınçlı kap-kazan üreticileri ile çelik yapı üreticileri ve rüzgar gülü üreticileri yanında Mega Projelerin bağlantı elemanları için aranan bir çözüm ortağı durumuna getirmiştir.
Bu projelerden bir kısmını saymak gerekirse;

1) Mersin-Kıbrıs İçme Suyu Projesi;
Mersin Kıbrıs arasında denizin 250 m. altından giden 80 km. boydaki Asrın Projesi olarak isimlendirilen 1,6 m. çaplı içme su boru hattının bütün cıvata, somun ve saplamalarını üretmiş ayrıca onları 6500 saat gibi çok uzun süreli tuz püskürtme testine dayanabilecek yüksek korozyona dayanım sağlayan bir boya ile kaplamıştır. Bu test süresi ise gerçekte denizin altında 150 yıl korozyona dayanıma denk gelmektedir.

 2) Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı;
Azerbaycan’dan çıkıp tüm Anadolu’yu geçerek Yunanistan üzerinden Avrupa’ya doğalgaz taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattının pompa istasyonlarındaki ASTM A193 Gr B7/2H kalite cıvata, saplama ve somunlarının üretimi ve onların 2000 saat (takriben 90 yıl) korozyona dayanımlı Xylan (teflon) ile kaplanmaları başarı ile uygulanmıştır.


3) İzmit Körfez Geçiş Köprüsü Ankrajları;
Avrupa’nın en uzun ikinci asma köprüsünün 250 m. yükseklikteki ayaklarını taşıyan 10 m. boyda, 780 kg ağırlıktaki Ankraj Cıvatalarına dünyada yeterlik alan üç firmadan birisi olmuştur. Bu projenin üretimini başarı ile tamamlayarak Berdan Cıvata markasının bilinirliği zirveye taşınmıştır.


4) Rüzgar Gülleri Bağlantı Elemanları;
Amerika, Avrupa ve Asya’nın en güçlü (Vestas, GE, Goldwind, Siemens, Enercon, Nordex, Senvion Alstom ve Gamesa gibi) dev rüzgar gülü üreticilerinin kiritik bağlantı elemanları konusunda onların Türkiye’de tek üreticisi durumundadır.

 
5) Sertifikalar,Patentler;
Berdan Cıvata San.Aş. Bağlantı Elemanlarını ilgilendiren bir çok yetkinlik belgesine sahiptir. CE Belgesi (İnsan ve çevre sağlığına duyarlı üretim yetkinlik belgesi), AD 2000 W (Basınçlı kaplara cıvata, somun, saplama üretmede yetkinlik belgesi), TSE EN ISO 17025 (Laboratuvar Akreditasyon Belgesi), TSE EN 14399 (Ağır hizmet tipli yüksek mukavemetli çelik yapı cıvataları üretmeye yetkinlik belgesi), TSE EN 14399-10 HRC Belgesi (Tork kontrollü çelik yapı cıvataları için yetkinlik belgesi) Berdan Cıvata’nın sahip olduğu belgelerden yalnızca bir kısmıdır.

 

 

Üretimin %40 kadarını çoğunlukla Avrupa ülkelerine ihraç eden Berdan Cıvata, büyük tüketim merkezlerine daha yakın olabilmek adına Almanya’da Berdan Befestigungs Gmbh isimli bir de firma kurmuş bulunmaktadır.

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top