ŞİRKET & ÜRÜN

Bozankaya Bangkok’ta

bozankaya_innotrans_s15_sayfa30

Haber Tarihi: 19.02.2017

Bozankaya Bangkok’ta 

Raylı sistemler ve toplu taşımacılık alanında yatırımlarına devam eden Bozankaya, Eylül 2016’da gerçekleşen Innotrans fuarına katıldı. Türkiye’deki ilk yerli Trambüs, yerli tramvay ve elektrikli otobüs üreticisi olarak 2015 yılında Avrupa’da yılın şirketi seçilmiş olan Bozankaya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, fuar değerlendirmelerini, fuardan beklentilerini, proje ve  hedeflerini anlattı. 

Innotrans fuarının oldukça verimli geçtiğiniz belirten Günay, “Fuarlarda çok verimli görüşmeler yapıyoruz. Farklı ülkelerin belediyeleri ve toplu taşımaya hizmet veren özel sektör yöneticileri ile tanışma fırsatı buluyoruz. Araçlarımız ile global arenada büyük ilgi görüyoruz. Çok sayıda yurtdışı fuarında yer alarak olumlu geri bildirimleri gözlemleme şansımız oldu. Farklı ülkelerde yerel yönetimler ile test sürüşleri gerçekleştiriyoruz. Zaman zaman da yurtdışından heyetleri Türkiye’de ağırlıyoruz. Yurtdışında sektörümüzden çok olumlu tepkiler ve tebrikler aldık” dedi. 

Dünyanın en büyüklerinden Simens ile birlikte kazandığı metro ihalesiyle Bangkok’a giden Bozankaya’nın hedeflerinden bahseden Günay, “Ulaşım sektörüne otobüs üretimiyle  başlamıştık ve raylı sisteme girişimiz yakın bir zamanda oldu. Sektör elektrikli araçlara doğru gidiyor ve  biz de bununla ilgili knowhow’ımızı kullanarak, Türkiye’de yıllar önce denenmiş fakat o zamanın teknolojik şartları nedeniyle başarılı olamamış troleybüsün yeni nesil versiyonu Trambüs’ü ürettik ve bu araçları ilk olarak Malatya’ya verdik. Akülü otobüste ise öncelikli hedefimiz Avrupa ama iki yıl önce İAA Hannover’de tanıtımını yaptıktan sonra Türkiye’deki belediyelerin çok ilgisini çekti ve denemek istediler. Konya, Eskişehir ve İzmir’de ihale yapıldı, üçünü de biz kazandık. Avrupa’da da çalışan araçlarımız var. Tüm araç çeşitlerimiz ile sadece Türkiye değil dünya markası olmayı hedefliyorduk. Şu anda bunun ilk adımını attık ve Siemens ile beraber Bangkok ihalesini kazandık. Siemens’e 2017’den itibaren metro aracı vermeye başlıyoruz. Dolayısıyla adımızı hem Avrupa’da hem Asya’da duyurmaya çalışıyoruz. Almanya’da ciddi ölçüde tercih edilen bir firmayız ve Innotrans fuarında bunun yansımalarını gördük, Almanya’dan pek çok belediye bizimle görüşmeye geldi.” 

Geliştirdiğimiz Yüzde 100 alçak tabanlı yerli tramvayın teslimatlarını yapıyoruz

Tamamıyla Türk mühendislerden oluşan bir ekip ile yüzde 100 alçak tabanlı tramvay tasarımı hazırladıklarının altını çizen Aytunç Günay; “Yürütülen Ar-Ge çalışmaları sayesinde, 33 metre uzunluğunda ve 5 modülden oluşan şehir içi alçak tabanlı tramvay aracını üretiyoruz. Tramvay projemiz, Avrupa’dan ithal edilen ulaşım araçlarına kıyasla kalite seviyesi yüksek ve maliyet açısından daha avantajlı. İlk olarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile 30 Tramvay aracımız için protokol imzalamıştık, teslimatları yapıyoruz ve 2017 ilk çeyreği sonunda 30 aracın tamamı teslim edilmiş olacak. Türkiye’deki tramvay segmentinde en yüksek yolcu kapasitesine sahip olan bu araçlar, aynı zamanda Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen satın alma maliyeti en uygun tramvay projesi olmasıyla da önem taşıyor,” dedi.

Türkiye’nin ilk ve tek yerli Trambüs’ünde ikinci parti üretimi gerçekleştiriyoruz

Toplu taşıma sorunlarının çözümünde İsviçre, Almanya, Avusturya vb. birçok Avrupa ülkesinde kullanılan trambüslerin şehirlerin çevreci, hızlı ve güvenilir ulaşım sistemleri ihtiyacına cevap vereceğini ve önemli ölçüde katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu düşünceden yola çıkarak yaptığımız çalışmalar sonunda Türkiye’nin birinci, dünyanın ikinci 25 metre uzunluğundaki Trambüs’ünü ürettik. İlk olarak Malatya Büyükşehir Belediyesi için 12 adet ürettiğimiz Trambüsler, raylı sistemlere göre iyi bir alternatif oluyor veya raylı sistemlere entegre çalışabiliyor. Havai hat katener sisteminden enerjisini alan Trambüsler, günümüz tramvay ve metro araç teknolojisine sahip. Ancak lastik tekerlekli oluşundan dolayı ray ve benzeri altyapı maliyeti gerektirmediğinden, raylı sistemlere kıyasla daha az maliyetli bir ulaşım sistemi olarak ön plana çıkıyor. Ayrıca trambüslerin enerji tüketim değerleri km başına dizel yakıtlı otobüslerden %65-70 oranında daha düşük ve ömür olarak bu araçların iki katı hizmet döngüsüne sahip. Şu anda Malatya’da araçlarımız aktif olarak hizmet veriyor. Diğer yerel yönetimlerden ve yurtdışından da Trambüse ilgi olduğunu söylemeliyiz. 

Aytunç Günay, Malatya’daki trambüs duraklarının, kataner hatlarının ve sinyalizasyonun sisteminin de Bozankaya tarafından üretildiğini vurguluyor. Alt geçitlerde, kavşaklarda ve gerektiğinde elektrik hattından çıkarak yardımcı güç sistemine geçen trambüs, hem emisyon hem de enerji anlamında ciddi tasarruf sağlıyor. Günay, trambüs ile dar bütçeli belediyelere ideal bir toplu taşıma çözümü sunduklarına söyleyerek; “Malatya, emisyon ve enerji açısından avantajları gördü ve anlaşması imzalanan ilave 10 adet trambüs daha hizmete alacak,” diyor.  

Bozankaya E-Karat’a talep artıyor 

Bozankaya E-Karat, ilk olarak Ekim 2014’de Hannover’de düzenlenen IAA Fuarı’nda görücüye çıkmıştı. Aytunç Günay, Türkiye’de çeşitli belediyelerin Bozankaya elektrikli otobüsleri ile yolcu taşımaya başladığını vurguluyor. Avrupa pazarında satış hedeflerinin bulunduğunu ifade eden Günay, “Avrupa toplu taşımada çevreci araçlara yöneliyor. Belediyeler ve özel işletmeler elektrikli otobüslerin kullanımına destek veriyor. Bu nedenle Avrupa pazarı bizim için çok önemli” diye konuşuyor. Ortalama 260-320 kilometre menzili bulunan E-Karat diğer araçlara oranla yaklaşık yüzde 75 yakıt tasarrufu sağlıyor. E-Karat, sıfır emisyon ve sessizliğinden dolayı da tercih ediliyor. Bozankaya E-Karat’ın yakıt tüketimi, aynı kapasiteye sahip dizel araçlara kıyasla % 85-90 oranında daha avantajlı oluyor. Aytunç Günay açıklamasıda; “Özellikle Almanya’nın tüm yerel yönetimleri, Kuzey Avrupa, İsviçre, İran ve Azerbaycan’dan elektrikli otobüsümüze ciddi talep olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa’nın yanı sıra Türkiye’de de elektrikli otobüsümüz için yerel yönetimler ile deneme sürüşleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Aldığımız olumlu geri bildirimler ise oldukça gurur verici. Türkiye’deki ilk elektrikli otobüs ihalelerini kazandık ve Konya ile Eskişehir’e Türkiye’nin ilk elektrikli otobüslerini teslim ettik” dedi.

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top