ŞİRKET & ÜRÜN

Bozankaya’dan Ar-Ge’ye 80 Milyon TL’lik Yatırım

sayfa26_bozankaya2_s18

Haber Tarihi: 10.11.2017

Toplu ulaşıma elektrikli çözümler üreten Bozankaya’nın son 5 yılda Ar-Ge’ye ayırdığı bütçe 80 milyon TL’yi buldu. Ar-Ge çalışmalarının ürünü olan 22 projeden 10’u şu an faal kullanımda…

Yeni nesil toplu ulaşım araçları projeleriyle Türkiye’de ve dünyada adını duyuran Bozankaya, çevre dostu, ekonomik, yüksek performanslı, konforlu elektrikli araçların üretimini gerçekleştiriyor ve geleceğin ulaşım sistemlerine yön veriyor. Sadece 2016 yılında Ar-Ge çalışmalarına cirosunun yüzde 11’i oranında pay ayıran Bozankaya’nın ürün gamında bugün elektrikli otobüsü E-Karat, tramvay ve Bozankaya Trambus bulunuyor.

Son 5 yılda 22 ayrı Ar-Ge projesi (Tamamlanan 10, devam eden 6, değerlendirilen 6 proje) üzerinde yoğunlaşan Bozankaya, bu projelere toplamda 80 milyon TL’lik bir bütçe ayırdı. Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, Türkiye’de Ar-Ge harcamalarına GSMH’nin ortalama binde 9’u kadar pay ayrıldığını, OECD ülkeleri genelinde de bu ortalamanın yüzde 2 olduğunu Bozankaya’nın ise yıllık cirosunun %11’i oranında bir kaynak ayırdığını söyledi.

İthal ikamesi gerçekleşiyor, döviz Türkiye’de kalıyor

Aytunç Günay, şöyle devam etti:  “28 yıl önce Ar-Ge firması olarak çıktığımız yolda, bugün sadece Ar-Ge Merkezimizde yaklaşık 100 mühendisimiz ve toplamda 1000’e yakın çalışanımız bulunmaktadır. Geçtiğimiz 5 yılda Ar-Ge yolu ile geliştirdiğimiz ürünlerin satışından 100 milyon €’nun üzerinde gelir elde ettik ve bu gelirin %90’ı ithal ikamesi. Ar-Ge projelerimizle Türkiye’nin toplu ulaşım ihtiyaçlarına yerli çözümler sunuyoruz ve bu sayede ülke kaynaklarının ülke ekonomisi içinde kalmasını sağlıyoruz. Ayrıca, dünyanın dört bir yanına ulaştırılan yüksek katma değerli bir ihracat kalemi yaratıyoruz”.

 

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top