ŞİRKET & ÜRÜN

Demiryolu Araçlarının Bakım ve Onarımı Konusunda Uzman Firma: TMS

tms_7769

Haber Tarihi: 28.05.2019

Demiryolu araçları ve komponentlerinin bakım, onarımı konusunda uzmanlaşmış, pazar payının %80’nini elinde bulunduran TMS firmasının Genel Müdürü Deniz Eroğlu ile 8. Uluslararası Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı öncesinde sektörün genel değerlendirmesini yaptık. Özellikle ulaşımın göz bebeği olan Yüksek Hızlı Trenlerin uzun süredir bakım faaliyetlerini gerçekleştiren ve bir çok konuda ilkleri başaran firmanın, sektördeki başarısının önemli noktaları üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

RailwayTurkey: Firmanızı nasıl tanımlarsınız?  Sizin için olmazsa olmaz nelerdir?

Deniz Eroğlu: Nitelikli iş gücünün vazgeçilmez unsur olduğu bir sektörde hizmet vermekteyiz. Bu bilinçle, firma olarak kurulduğumuz ilk günden itibaren yeniliğe açık, gelişimi destekleyen sağlam bir sistem kurmaya odaklandık. Nitekim aidiyet duygusu yüksek ekibimizin bu ortak hedef doğrultusunda göstermiş olduğu çaba ile şirket kültürümüz organik bir şekilde gelişti.

Bu sistematik gelişim anlayışı hizmet sektörünün vazgeçilmez kavramları olan güven ve kaliteyi doğruyor.

RailwayTurkey:Sizce sektör önümüzdeki süreçte nereye ulaşacak, globalde takip ettiğiniz trendler nelerdir?

Deniz Eroğlu: Teknolojinin her geçen gün hızla değiştiği günümüzde ulaşım araçları ve sistemlerinin bu ilerlemeye kayıtsız kalması düşünülemez. Bunun bir çıktısı olarak bu sektörde hizmet veren firmaların demiryolu araç teknolojilerini yakından takip etmesi ve müşterilerine inovatif çözümler sunması beklenmektedir. Bakım hizmetleri kapsamında ise işletmeler için maliyetli olan klasik bakım anlayışı yerine komponent bazında izleme, ölçme ve test sistemleri geliştirerek durum bazlı (condition based) bakım modelleri yaygınlaşmaktadır. TMS olarak alt yapımızı bu doğrultuda güçlendirmek için gerekli adımları atıyoruz.

RailwayTurkey: TMS’nin sektördeki pozisyonu nedir?

Deniz Eroğlu: Türkiye’de demiryolu sektörü hala niş bir sektördür. Uluslararası standartta kalite beklentilerini karşılayan firmaların sayısı gün geçtikçe artsa da Türkiye’de yapılan yatırımlara cevap verecek düzeyde değildir. Yüksek hızlı trenlerin hem periyodik ve önleyici bakımlarını hem de ağır bakımlarını gerçekleştirme kapasitesine sahip tek, yerli ve yetkin bir firma olarak spesifik konumdayız. Sadece hızlı trenlerin değil, diğer demiryolu araçlarının da bakım ve onarım faaliyetlerinde hızlı ve etkin çözümlerimizle bu sektördeki yerimizi sağlamlaştırıyoruz.

RailwayTurkey:TMS’yi rakiplerinden ayıran özellikler nelerdir?

Deniz Eroğlu: Öncelikle rakip ve rekabet kavramlarına yaklaşımımız farklıdır. TMS olarak hedefimiz ortaya çıkardığımız yenilikler ile her gün bulunduğumuz noktadan ileriye gitmektir. Bu ilerlemenin yolu karşılıklı tecrübelerin paylaşımı, teknoloji transferleri sektörün tüm paydaşlarının katılım sağladığı bir sistemden geçmektedir. Bu felsefe ile sektörde akla ilk gelen firmalar bizim için aynı zamanda güzel projelere imza atacağımız, gelişimimizi destekleyen potansiyel partnerlerimizdir. Bugüne kadar kurduğumuz iş birlikleri bu bakış açımızı destekler niteliktedir.                            

Bizi ön plana çıkaran diğer unsurlardan bahsetmek gerekirse müşteri memnuniyeti, sektördeki rekabet yarışında başarı sırlarımızdan biridir.

RailwayTurkey:TMS’nin kalite anlayışından ve kalite hedeflerinden bahseder misiniz?

Deniz Eroğlu: Ulusal ve uluslararası yönetim standartları kapsamında kalite yönetim anlayışımız, faaliyet gösterdiğimiz her operasyona entegre edilmektedir. İnovasyon odaklı kalite yönetim sistemimiz, bu sayede faaliyetlerimize değer katmaktadır. Genç, dinamik ve tecrübeli kişilerden oluşan kadromuz sayesinde kalite bilincinin tüm süreçlerimize uygulanması ve sürekli iyileştirilmesi standart olarak iş döngümüzde yer almaktadır.

RailwayTurkey: TMS’nin müşteri memnuniyet politikasını nasıl tanımlarsınız?

Deniz Eroğlu: Firmamız, müşteri memnuniyetine son derece önem vermekte olup; anketler ve müşterilere yapılan ziyaretler vasıtası ile sıklıkla geri bildirimler sağlamaktadır. Bu konudaki hassasiyetimiz sayesinde, sektörde sadık müşterilere sahip olmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

RailwayTurkey:TMS olarak ilk fuarınız, fuardan beklentileriniz nelerdir?

Deniz Eroğlu: TMS’nin ana faaliyet alanı bakım onarım hizmetleri olsa da, hem faaliyet kapsamımızı genişletmek  hem de farklı pazarlardaki  potansiyeli değerlendirmek için bu fuarı bir fırsat olarak görüyoruz. Başarımızı ülke sınırları dışına taşımak ve müşteri portföyümüzü genişletmeyi hedefliyoruz. Sektörün tüm paydaşlarının yer aldığı bu platformda olmaktan dolayı heyecanlıyız.

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top