ŞİRKET & ÜRÜN

DURMAZLAR, Raylı Sistemlerde Üç Yerli Markayla Yoluna Devam Ediyor

durmazlar_4_s15_sayfa26

Haber Tarihi: 19.02.2017

DURMAZLAR, Raylı Sistemlerde Üç Yerli Markayla Yoluna Devam Ediyor

Türk Makine sektörünün global oyuncusu DURMAZLAR, 1956 yılında Ali DURMAZ tarafından kuruldu. İlk ihracatını 1975 yılında yapan DURMAZLAR üretiminin yüzde 80’ini ihraç ederek dünyadaki 120 ülkeye DURMA markası ile Türkiye’nin adını duyuruyor. DURMAZLAR şu anda 150.000 metrekare kapalı alanda 3 modern tesisiyle 130 milyon Euro’yu aşkın ihracat gerçekleştiriyor. Bu gelişmelerin altında güçlü Ar-Ge yapısı, sektörde 60 yıllık deneyim, değerlerin korunduğu bir aile şirketi yönetimi yatıyor. DURMAZLAR 2010 yılında kurduğu Ar-Ge merkeziyle de Türkiye’de sektörünün ilk firmasıdır. Ar-Ge bölümünde hem raylı sistemler hem de makine bölümü için geliştirmeler yapan 98 kişi çalışmaktadır. DURMAZLAR’ın Ar-Ge ‘ye verdiği önemi son 5 yıldır Türkiye’de en fazla patent başvurusu yapan ilk 10 şirket arasında yer alması gösterirken, DURMAZLAR; TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD işbirliğiyle 2014 yılında 11.si gerçekleştirilen Teknoloji ödüllerinde büyük ölçekli firma kategorisinde RAYLI TOPLU TAŞIMA SİSTEMİ TASARIMI VE İMALATI ile 1.lik ödülü alarak bu alandaki iddiasını kanıtlamıştır.

Gelecek vizyonunu makine ve raylı sistemler üzerine kuran DURMAZLAR, Türkiye’nin ilk %100 alçak tabanlı Tramvay markası olan İPEKBÖCEĞİ ’nin de üreticisi. 2012 yılında katıldığı Dünya’nın en büyük Uluslararası Raylı Sistemler fuarı olan Berlin INNOTRANS fuarında Türkiye’yi temsil ederek bayrağımızın dalgalanmasını sağlamış ve ülkemizin adını tüm dünyaya duyurmuştur. Fuara 2.kez katıldığı 2014 yılında ise; ürettiği bojilerin, yeni hafif raylı sistem aracı GreenCity ve İpekböceği Tramvayının çift yönlü modelini sergiledi. Fuara 3.kez katıldığı 2016 yılında ise; PANORAMA tramvayının  dünya lansmanını gerçekleştirmiş olup  6  yılda ulaştığı büyük gelişmeyi de gözler önüne sermiştir.

DURMAZLAR tarafından üretilen ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kent içi ulaşımda kullanılan İpekböceği Tramvayları  4 yıldır, Greenctiy Hafif Metro araçları 1,5 yıldır Bursa yollarında, Panorama tramvayı ise 2016 Ekim ayı başından beri Samsun yollarında halkımıza hizmet ediyor. Ürün gamında İpekböceği  tramvayı ,Panorama Tramvayı ile Green City olarak adlandırılan hafif raylı metro aracı bulunan DURMAZLAR, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2015 yılı şubat ayında yaptığı 60 adet Hrs  ve 12 adet tramvay ihalesini, 2015 yılı Eylül ayında  Samsun Büyükşehir Belediyesinin açtığı 8 adet Tramvay ihalesini kazandı. Son olarak ise bir başka belediye ihalesi olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin açmış olduğu 12 adet Tramvay aracı alım ihalesi kazanıldı.

DURMAZLAR, milli bir marka yaratmak ve yerlilik oranını her geçen gün daha da arttırmak için çalışmalarını sürdürüyor.  Türkiye’nin ilk %100 alçak tabanlı yerli tramvayı İpekböceği’ ni üreten devamında Greenctiy Hrs aracı ve Panorama tramvayı gibi 3 farklı araç üreten DURMAZLAR, böylelikle raylı sistem ulaşım araçlarının yerlileştirilmesinde de önemli bir oyuncu olarak öne çıkmıştır. DURMARAY markasıyla Global pazarı hedefleyen DURMAZLAR’ın bu alanda işbirlikleriyle beraber hızlı tren bojilerini  üretip yurtdışına ihraç eden DURAY firması yeni taşındığı 20.000 m²  kapalı alana sahip yeni tesislerinde hızlı tren boji üretiminin yanında tramvay, hafif raylı sistem aracı, metro araçları için boji, araç gövdesi ve kaynaklı bileşenlerin üretimini gerçekleştirmektedir.

DURMAZLAR Raylı Sistemler ve Duray Ulaşım Sistemleri olarak toplam 437 çalışanıyla her zaman daha iyiye ulaşmak için çalışmaya ve üretmeye devam edecek.

Kurucumuz Ali Durmaz’ın dediği gibi;
“ DÜNYANIN DAHA İYİLERE İHTİYACI VAR”


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top