ŞİRKET & ÜRÜN

Esit Elektronik | Tartım Sektörü Lideri Esit İle Demiryollarına Güvenli ve Hızlı Sanayi Çözümleri

railway_s20_sayfa66_esit_boji_test

Haber Tarihi: 22.05.2018

Demiryolları şüphesiz bir ülkenin gelişmesinde en önemli unsurlardandır. Yatırımı karayoluna göre yüksek olsa dahi, çok uzun süre kullanılabilmeleri ve bakım masraflarının çok düşük olması sebebiyle ülkelerin gelişimine önemli katkı sağlar. Bugün medeni ülkelerin gelişmişliklerine bakarken, demiryolu ağı ve demiryolu kullanımının yaygınlığı önemli derecede belirleyicidir. Özellikle Avrupa’da demiryolları en hızlı, konforlu, güvenli ve yaygın seyahat ve yük taşıma seçeneği olarak göze çarpmaktadır.

Ülkemizde de son yıllarda demiryollarına yapılan yatırımların gündeme gelmesi memnuniyet vericidir. Türkiye’nin coğrafi olarak da oldukça geniş bir alana sahip olması, demiryolu taşımacılığını daha da önemli hale getirmektedir. Ne var ki demiryollları ve demiryollarında kullanılacak vagon ve lokomotif yatırımlarında ileri teknoloji kullanmak, daha güvenli, konforlu ve uzun ömürlü demiryolu taşıtları tasarlamak ileri seviye mühendislik ve üretim kabiliyeti gerektirmektedir. Günümüzde Metro’nun da yaygınlaşma sürecinde olması, birbirinden çok farklı demiryolu taşıtlarının tasarımını ve imalatını da gerektimektedir.

Biz Esit olarak 1980 yılından beri tartı ve kuvvet ölçüm sektöründe tartı indikatörleri, yük hücreleri, statik ve dinamik tartı aletleri üretiyoruz. Bununla beraber vagon imalatına yönelik farklı prensiplerle çalışan test cihazları da tasarlıyor ve imal ediyoruz. Bunları tamamen yerli olarak, kendi imaknlarımzıla tasarladık ve üretimlerini gerçekleştirdik. Bu test cihazları sayesinde demiryollarında seyahat ve nakliye daha güvenli ve verimli hale geldi.

Bu ürünlerin bazılarını aşağıda sizlere tanıtmak istiyorum.


PANTOGRAF BASKI AYAR STANDI


Sistemin elektronik kontrol tarafında,
- 2 adet dikey hareket eden hidrolik silindirlerin ucunda yer alan 60t kapasiteli yük hücreleri, - 1 adet yatay hareket eden hidrolik silindirin ucunda yer alan 20t kapasiteli yük hücresi, - 4 adet zemin köşelerinde yer alan 40t kapasiteli yük hücreleri, - Tüm yük hücrelerine bağlı 7 adet gösterge, - Uzaktan kuvvet değerlerinin görülebilmesi için 50mm yüksekliğinde 7 adet harici göstergeler, - Manuel kontrol amaçlı kullanılan kontrol buton kutusu, - Sistemin görsel izlenmesi ve kontrolü amaçlı 10” renkli dokunmatik operatör paneli, - Sistemin kontrolü için kullanılan PLC yer almaktadır.


VAGON TEKER AĞIRLIK DAĞILIM ÖLÇME İSTASYONU

Vagon Teker Ağırlık Dağılım Test cihazı, Vagonların tekerlerinin raya basma kuvvetlerini ve tekerleklerin seviyelerini ayrı ayrı ölçebilen bir test standıdır. Vagonda seyahat güvenliği için vagonların tekerleklerinin mükemmel bir düzlemde olması çok önemlidir. Bu cihaz ile tekerleklerin seviye ayarı gerekip gerekmediği de algılanır.

- Sistem 4 - 8 veya daha fazla demiryolu tekerini bağımsız olarak ölçerek yük dağılımını bilgisayar çıktısı olarak kaydederek raporlar. - Her teker içib 15000 kg kapasiteye sahiptir. - 5 kg hassasiyet ile çalışmaktadır. - Sistemde ray tipi ve aks aralığı müşteri talebi doğrultusunda seçilmektedir. - Modüler tip olup aks araları değiştirilebilen modelleri vardır. - Sistemin 10+40 derece aralığında 1/3000 kararlılık ile çalışabilmektedir. - AT ve Akredite belgeleri vardır.

 

Test cihazlarımız elbette ki bunlarla sınırlı değildir. Vagonların imalatı esnasında, imalat sonrası test ve ayar süreçlerinde ve demiryollarında kullanımda iken muhtelif özelliklerini test eden birçok farklı test cihazlarımız mevcuttur.

Ülkemizde demiryolu taşımacılığına öncelik vermenin, kalkınma açısında en önemli girdi olacağımıza olan inancımızla, bu sektörde yeralmaktan ve önceki yıllarda yurtdışından çok yüksek bedellerle alınan bu test cihazlarını çok uygun maliyetlerle ve yüksek kaliteyle imal etmekten gurur duyuyoruz. Bu sektörde faaliyet gösteren firmaların da birer yerli üretici olarak, diğer yerli firmaları çözümlerinde tercih etmelerinin ülke kalkınmamızı daha da hızlandıracağını düşünüyorum.

Çağrı Hekimoğlu
Satış Ve Pazarlama Müdürü


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top