ŞİRKET & ÜRÜN

GUMMI-WELZ ile Daha Güvenli ve Daha Hızlı

railway_s20_sayfa40_gw1

Haber Tarihi: 14.05.2018

Daha güvenli ve daha hızlı - İZMİR METRO için kullanımda yeni kapı güvenlik sistemleri trafiği için en yüksek yolcu güvenliği ve en kısa çevrim sürelerini sağlamaya.

İZMİR METRO’nun 2016’da tamamlanan hattı, eşsiz bir kapı güvenlik sistemine sahip. Sıkışmayı algılama sistemleri ve Infrared ışık perde sistemi, sürgülü otomatik kapı sistemlerinin ön kısmındaki lastik contalara doğrudan yerleştirilmiştir. Alman firması olan GUMMI-WELZ’in sunduğu bu teknoloji, yolcu güvenliğini artırmak için tüm güvenlik özellikleri kapının tehlike bölgesine, yani ana kapama kısmına yerleştirilmiş olan ilk sistemdir. Kapı bölgesindeki ek güvenlik sistemleri artık kullanılmamaktadır ve maliyetler azalmıştır. IFE tarafından yapılmış kapı sistemlerinin akıllı programlanması ve uygun kapatma stratejileri çevrim sürelerini (tren iniş - biniş zamanı) kısaltmaktadır. Bu İzmir'de METRO hatlarında yeni sistemi en yüksek güvenliği mükemmel bir denge ve verimli trafiği için en hızlı çevrim süreleri yapıyor. Son teknolojiler ise lastik contalara yerleştirilebilme açısından daha çok işlev barındırmaktadır. GUMMI-WELZ’in yeni LED yolcu yönlendirme sistemi, yolcuların biniş ve inişlerini ışık yardımıyla desteklemeye yardımcı olmaktadır.

İZMİR METRO ve İZBAN Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Sönmez Alev “Infrared ışık perde sistemi kapının ön kısmındaki lastiğe içine yerleştirilmiş olduğunu gördüğümde, yeni Metro hatlarımızdaki biniş ve iniş bölümlerindeki güvenliğin bu kadar çok artırılabilmesine hayran kaldım” dedi.  

Sönmez Alev, 2014’teki yeni güvenlik özellikleri hakkında bilgi edindi ve GUMMI-WELZ’in sunduğu yenilikten çok etkilendi. Sönmez Alev: “Şüphesiz ki bugüne kadar GUMMI-WELZ’in bu yeni sistemlerini kullanarak riskleri azaltıp yolcu güvenliğini artırabildik. Özellikle çocuk arabaları ve çocuk ayakları gibi küçük çaplı nesnelerin algılanması çok zor. Bu da her zaman potansiyel bir kaza nedenidir. Yeni nesil trenlerimiz için yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalıştık” dedi.

İZMİR METRO bunu uygulamaya ve trenler için yapılan yeni ihalede bu teknolojilerin bulunması şartını aramaya karar verdi. Çin menşeili tren üreticisi CRRC Tangshan şirketi, bu ihaleyi kazandı ve İzmir Metro için 40 adet trenin yapımı ve teslimatını üstlenecek şirket olarak seçildi. CRRC’nin ortağı olan Çinli IFE-Victall şirketi, CRRC’ye tamamlanmış kapı sistemlerini teslim etti. Merkezi Almanya’nın Neu-Ulm şehrinde bulunan GUMMI-WELZ, merkezi Çin’in Qingdao şehrinde bulunan IFE-Victall’a ilave montaj için Infrared ışık perde sistemi ve elektrikli emniyet kenarı de dahil olmak üzere akıllı lastik contalar tedarik etmiştir. Qingdao aynı zamanda yeni tasarlanmış kapı lastiklerinin kapılara monte edildiği yerdir. Bu yeni tren için gerçek bir global tedarik zinciri oluşturulmuştur.

Merkezi Almanya’nın Neu-Ulm şehrinde bulunan GUMMI-WELZ Şirketinin Müdürü Horst Grein, “Tüm testler, eskiden kapıların ön kısmında “gölgeli bölgeler” olarak adlandırılan yerlerde sıkışmış olan nesne veya kişiler için daha fazla hassasiyet göstermektedir. Bu ölü bölgeyi adeta bertaraf ediyoruz” dedi.

1946 yılında Ulm şehrinde kurulduğundan beri, lastik conta ve kapı yenilikleri üzerine yapılan araştırmalar GUMMI-WELZ için bir tutku olmuştur. Şirket uzun yıllardır güvenlik özelliklerini geliştirmek için özel lastik contalara içine yerleştirilmiş Infrared ışık perde sistemi ve elektrikli emniyet kenarı üzerine çalışmaktadır.

Yeni kapı contasını diğerlerinden üstün ve farklı kılan iki önemli özellik vardır. Bunlardan biri standart elektrikli emniyet kenarı göre en az %30 daha duyarlı olan gelişmiş elektrik güvenlik bağlantı şalteridir.  Bunun yanı sıra, GUMMI-WELZ’in “ akıllı lastik profiller” olarak adlandırdığı sistemler, alt kısma çok yakın olan sıkışmış nesnelerin doğru algılanmasını sağlamaktadır. Kapının durmasını ve geri açılmasını sağlamak için bir nesnenin lastik contaya değmesi veya lastik contanın nesneye vurması gerekmektedir.

Diğer özellik ise, kapı kapanırken kapanan kısımların arasında bulunup kapının kapanmasını engelleyen tüm nesneleri dokunmadan algılayan Infrared (IR) ışık perde sistemi sağladığı şüphesiz faydadır.

Lastiğe doğrudan yerleştirilmiş olan bu sistemin, Infrared (IR) ışık perde sistemi denetim görüş alanına giren yolcu ve nesneleri algılaması %100 garantilidir. Kişiler artık ışık perdesi vagonun en dibine veya kapı girişine yerleştirildiği için kapanan kapılar arasında sıkışmayacak (bu durum bazen bu eski sistemlerdeki 150 mm’ye ulaşan gölgeli bölgenin sebebi olmaktadır). Kullanılan Infrared ışık kontrol sistemi güvenilirdir ve tüm muhtemel çevre etkileri altında test edilmiştir.

İZMİR METRO Araçlar Müdürü Melih Altıntaş, “İZMİR METRO’da kullanılan yeni kapı güvenlik sistemi ve CRRC tarafından üretilen yeni trenler 2016’dan beri kullanılmaktadır. 19X5 LRV trenlerinde bulunan elektrikli emniyet kenarı 760 Hybrid üzeri güvenlik sistemleri ve kapının ön kısmına yerleştirilmiş olan Infrared ışık perde sistemi kusursuz şekilde çalışmaktadır” dedi.

 

İZMİR METRO Trafik İşletme Müdürü Ertan Sayılkan, “Sistem çok etkili ve güvenilir, kapılarımız için “kapama stratejisi” düşünmemiz gerekiyordu.”, dedi ve ekledi: “İnsanların kapı kapanmak üzereyken vagona binmelerini veya vagondan inmelerini, kapıyı tekrar açmaya yeltenmelerini veya platformdaki geliş gidiş süresini uzatmalarını engelleyemezsiniz. Bu yüzden en yüksek güvenlik seviyesi ve en hızlı tren hizmetini bir arada bulundurmak için kapı sistemi üreticimiz IFE Victall ile Infrared ışık perde sistemi ve elektrikli emniyet kenarı kullanarak kapı kontrolünü akıllı bir şekilde programlamak için çalıştık”.

Toplu taşıma güvenlik düzenlemelerindeki son gelişmelere göre, yolcuların trene binerken ve trenden inerken daha gelişmiş bir yönlendirme hizmeti almaları gerekmektedir. Hem gidiş geliş sürelerine hem de güvenlik düzenlemelerine uymak tüm tren operatörleri için zor bir görev. Işık ve ses yardımıyla yolcuları etkin bir şekilde trene yönlendirmek ve aynı zamanda yolcuları kapanan kapıdan uzak tutmak, hem güvenlikte hem de gidiş geliş süresinde olumlu gelişmeler yaşanmasına yardımcı olabilir. Daha da önemlisi, trenler ve trenlerin dış yüzeyi, büyük reklam alanları olarak kullanılmaktadır; bu da trene binecek yolcuların kapının yerini anında bulmasını zorlaştırmaktadır. GUMMI-WELZ, yine plastik contaya yerleştirilmiş olan ve kapının ön kısmının tamamında görülen bir LED aydınlatılmış şerit yoluyla çok daha ileri bir yolcu yönlendirmesi geliştirerek bu talepleri öngörmüştür.

 

Bir tren operatörleri tarafından belirtilmiş kapı lastiğe içine yerleştirilmiş sistemlerin avantajlarının şunlardır:

  • Kapı girişine veya vagon giriş bölgesine yerleştirilmiş ek kapı güvenlik sistemlerinin eskimiş olması
    • Vagon çatısına, kapı çerçevesine veya kapı girişine ek ışık perde sistemi yerleştirilmemesi
    • Çoklu sistemlerin bakımı yok
  • Daha düşük toplam maliyet (ayrı güvenlik sistemlerinin daha az kullanılması, hepsinin bir arada bulunması)
  • Lastikte “deliklerin” bulunmaması, böylelikle ışık perde sistemi Vandalizm için daha az şans ve ışık perde sistemi vericisi ve alıcı değişimi kolaylaşıyor
  • Kapı portalında veya arabanın içinde kör bölgelerinin olmaması
  • Dokunmadan veya sıkışma tehlikesi olmadan, yolcu ve nesnelerin önceden en yüksek güvenlik seviyesinde algılanması
  • Kapı contasına yerleştirilmiş LED aydınlatılmış şerit ile yolcuların daha iyi yönlendirilmesi; engelliler de dahil olmak üzere tüm yolcular için daha çok hizmet ve daha az giriş-çıkış süresinin sağlanması

GUMMI-WELZ TÜRKİYE Genel Müdürü Kurt Sedlaczek, “Başarılı Türk pazarına özel olarak hizmet vermek için, GUMMI-WELZ, 2007 yılında İstanbul merkezli bir işletme kurmuştur. Ayrıca 2016 yılında Kayseri Ulaşım ile bir anlaşma imzaladık. 2017 yılından itibaren Metro araçlarında bizim çözümlerimizi kullanıyorlar. Demiryolu ürünlerimizin müşterimize en büyük avantajı ve en yüksek seviyede güveni sağlanıyor. Türk müşterilerimizi en iyi şekilde destekleyebilmemiz için, tüm çalışanlarımız Almanya’da en iyi şekilde eğitilmiş. GUMMI-WELZ Almanya’nın teknoloji tamamını GUMMI-WELZ TÜRKİYE ’ye aktardık, böylece bu büyük başarı ortaya çıktı.” dedi.

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top