ŞİRKET & ÜRÜN

Phoenix Contact’tan Plug-in Bağlantı İle Maksimum Verimlilik

phonenix_gorsel2_s15_sayfa44

Haber Tarihi: 28.02.2017

Esnek Üretim Tesisleri İçin Akıllı Kablolama

Akıllı üretim tesisleri, toplam kablo bağlantı sayısının arttığı ağa entegre olmalıdır. Modüler ve standart konnektörler otomasyonu daha esnek ve verimli kılmaktadır. Heavycon Modüler ve M12 yuvarlak konnektörler Akıllı Kablolama sisteminin temelidir. 

Modüler ve çok yönlü: Heavycon

Heavycon Modular serisi ile Phoenix Contact güç, sinyal ve data iletimini tek konnektörle sağlamaktadır. Konnektör yeni geliştirilen yaylı çerçeve ile yerine kenetlenen birkaç modülden oluşur. Konnektörün boyutuna göre iki, üç, dört veya altı modül tek bir çerçeveye monte edilebilir. Modüller doğru ve atanmış konumda gevşemeden sabitlenir. Çerçeve nedeniyle modüllerin hareket etmesi veya sallanması mümkün değildir. 50‘den fazla modül seçeneği ile uygulamada sınır yoktur. Data ekranlı bakır veya fiber optik kabloyla taşınır. Bu amaçla RJ45 konnektör için modüller mevcuttur.Montaja hazır ve test edilmiş RJ45 patch kablolar da uygulanabilir. Sahada montaj için kullanıcı IDC (izolasyon kaydırmalı bağlantı) bağlantı teknolojisini kullanabilir. Ek bir modül krimp bağlantılı bir RJ 45 konnektör taşıyabilir. Gigabit iletimi için CAT6 modülde kablo çiftlerinin ekranlaması devam eder. 

Modüldeki tam bakır ekran sayesinde parazitten etkilenmeyen veri iletimi aynı anda enerji iletilse bile sağlanır. EMC yükü çok yüksekse Phoenix Contact’ın SC ve LC kontaklı fiber optik kabloları da kullanılabilir. Dolayısıyla birçok çeşit hazır montajlı fiber optik kablo kullanabilirsiniz. Uygulama alanı sistemlerden ağ teknolojisine uzanır. Sensör ve aktüatör sinyalleri de Heavycon ile bağlanabilir. 25 kontaklı modüller mevcuttur. Ana sinyal konektörü altı modül alabildiği için konnektör başına 150 kontaklık bağlantı 25 kontaklı modül kullanılarak sağlanabilir. 

Üniversal Bağlantı İçin: Yuvarlak konnektörler

M8 ve M12 yuvarlak konnektörler otomasyonlu üretim bileşenlerinin bağlantısında entegre bir çözüm sağlar. Çok yönlülükleri sayesinde Endüstri 4.0’ın modüler ve ölçeklenebilir konseptlerine uygundurlar. Farklı uygulamalara uyarlanabilirler ve aynı anda sinyal, data veya gücü taşıyabilirler. 

Özellikle M12 yuvarlak konnektör sensör ve aktüatörlerin bağlantısında lider bağlantı olmuştur. Bileşenler sağlam ve kullanıcı dostudur, pin dağılımları uluslararası standarttadır ve uluslararası uyumlu özel kodlama hatalı bağlantıyı önler. Konnektörlerin zaman kazandıran konsepti ilk devreye almayı hızlandırır. Düzenli yerleşim sayesinde arıza durumunda sistem diyagnostiği basitleşir.  M12 konnektör yalnız veri iletiminde evrimleşmemiştir – birçok uygulama imkanı da söz konusudur. Küçük tasarımları ve basit kilitleme mekanizması sayesinde M12 sınırlı alan olan yerlere uygundur. Phoenix Contact’ın kullandığı yeni uluslararası kodlama sayesinde birçok uygulama mümkündür. M12 güç konnektörünün K ve S-kodlu versiyonları 630 V AC ve 16 A güç beslemesi için tasarlanmıştır. AC motorların ve sürücülerin yanında frekans invertörleri, motor yol vericiler, güç kaynakları ve aydınlatma sistemlerinin alan kazandıran bağlantısına imkan tanırlar. L ve T-kodlu M12 güç konnektörleri 63 V ve 16 A’e kadar alçak gerilim DC güç beslemesi için tasarlanmıştır. Örneğin güvenilir I/O modülleri , ağ cihazları veya motorlar. Sinyal, data ve güç için hibrit konnektörler sahadaki arabirim sayısını azaltır. Opsiyonel hızlı kilitleme sistemi Speedcon sayesinde kablolama süreleri kısalır.  (Hartmut Schwettmann/Thomas Wolting)

Hande Kongaz Baştürk -Elektrik Yük. Mühendisi Cihaz & Saha Bağlantı Sistemleri Ürün Yönetmeni   Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

 

 

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top