ŞİRKET & ÜRÜN

Prysmian Group Türkiye, Yeni Teknolojilerini Eurasia Rail Fuarı’nda Sergiledi

Haber Tarihi: 20.06.2017

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Group Türkiye, 2– 4 Mart 2017 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenen Eurasia Rail Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı’nda ürünlerini ve teknolojisini tanıttı.

Prysmian Group Türkiye CEO’su Erkan Aydoğdu, “Prysmian Group Türkiye olarak, demiryolu sektöründe de lider ve tercih edilen kablo tedarikçisi kimliğine sahibiz.’

Prysimian’ın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Erkan Aydoğdu: Grubumuz, 20.000 çalışanı ve 50 ülkede faaliyet gösteren 82 fabrikası ile bir dünya lideridir. Yüksek teknoloji ürünleri pazarında yer alan Prysmian Group, geniş bir ürün ve hizmet yelpazesine, teknoloji ve bilgi birikimine sahiptir.

Prysmian Group Türkiye ise 1964 yılında Siemens tarafından Bursa, Mudanya’da kurulan kablo fabrikası ile Türkiye’nin enerji ve telekomünikasyon sektörlerindeki kablo talebini karşılamaya başladı. Şirket, 1999 yılında, dünyadaki diğer birçok Siemens Kablo firması ile birlikte, Pirelli ailesine katıldı ve sektördeki ilerleyişini devam ettirdi. 2005 yılında ise, gerçekleşen uluslararası hisse devri sonucunda, fabrika Prysmian adı altında hizmet vermeye başladı. 2011 yılında Draka firması ile birleşen Prysmian, tüm dünyada Prysmian Group adını aldı. Bugün, Prysmian Group adı altında tüm dünyada çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Prysmian Group Türkiye olarak, Prysmian ve Draka arasında gerçekleşen birleşmeyi takiben, bugün dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe lider olan Prysmian Group’un Türkiye operasyonu olarak konumlandık. Toplam 180.000 m² açık ve 79.000 m² kapalı alan üzerinde faaliyet gösteren Prysmian Group Türkiye, Borsa İstanbul’da işlem gören firmalar arasındadır. Yaklaşık 450 kişinin istihdam edildiği firmamızın kurulu kapasitesi, uluslararası pazarlarda da rekabet edebilecek seviyededir.

Kapasite kullanımı 2016 yılında yüzde 89 olan ve Prysmian Group içinde öncelikli bir ihracat merkezi olmaya devam eden şirketimizin, 2016 yılında toplam 953.572.451 TL olan cirosunun yaklaşık yüzde 26’sını, aralarında Azerbaycan, Barbados, Çin, Fransa, Irak, İngiltere, Kuzey Afrika, Ortadoğu ülkeleri, Papua Yeni Gine, Sri Lanka, Şili, Türkmenistan ve Ürdün gibi çok geniş bir coğrafyayı kapsayan 40’dan fazla ülkeye yaptığımız ihracat işlemleri oluşturuyor.

1964’te kurulduğumuz ilk günden bu yana, firma olarak en büyük hedefimiz imzamızı attığımız başarılı çalışmalara yenilerini eklemek ve hep bir adım öteye gitmek oldu. Bu bakış açımızı en iyi şekilde tanımladığına inandığımız mottomuzu da 2011 yılında Türk Kablo Sektörü ile paylaştık: “Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz.”

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe dünya lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu olarak, bu ifadenin bizim için sadece bir firma mottosu olmadığını belirtmek isteriz. Çalışanlarımızdan, kablolarımızla hayat verdiğimiz dünya çapındaki projelere kadar, attığımız her adımda Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz; bunun için çalışıyoruz.

 

Raylı sistemler için yaptığınız üretimler hakkında bilgi verir misiniz?

Erkan Aydoğdu: Prysmian Group Türkiye olarak, ülkemizde gelişmekte olan tüm sektörlerde olduğu gibi demiryolu sektöründe de lider ve tercih edilen kablo tedarikçisi kimliğimizi koruyoruz. Bu noktaya gelmemizdeki en büyük etkenin; müşterilerimize sadece bir malzeme veya ürün tedarikçisi gibi yaklaşmayıp, demiryolu sektöründe uzun yıllara dayanan bilgi birikimimizi, tecrübelerimizi, çözümlerimizi ve ürünlerimizi bir partnerlik çerçevesinde sunarak, onlara değer katmak olduğuna inanıyoruz. Biz de bu sorumlulukla sektörün sağlıklı büyümesi yönündeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Yeni yatırımlarla Mudanya fabrikamızın üretim kapasitesini ve ürün gamını artırarak bir demiryolu sisteminde olabilecek tüm kablo tiplerini Türkiye'de üretebilir hale getirdik. Şu anda enerji kablosundan fiber kabloya, sinyal ve haberleşme kablolarından balise kablolarına kadar bir demiryolu sisteminde olması gereken tüm kabloları üreterek hem müşterilerimize maliyet, stok, lojistik, tek noktada heyet kabulü gibi avantajlar sağlıyor, hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz. Bununla birlikte, rolling stock alanında da grubumuzun üretim kapasitelerinin avantajını kullanarak, gerek EN normlarına gerekse yeni nesil düşük duvar kalınlığına sahip, dolayısıyla bir metro ve raylı sistem aracında aranan en büyük özelliklerden birisi olan ağırlık konusunda avantaj sağlayan ürünlerle şu andaki en prestijli rolling stock projelerine tedarik yapmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Son zamanlarda yaptığımız yatırımlarla, TÜRKAK'tan akredite alan laboratuvarlarımız, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı ilk ve tek kablo Ar-Ge Merkezimiz ve Prysmian Group dünya mühendislerinin eğitildiği Mudanya Üretim Akademimiz ile farklılık yaratmaya devam ederken, bu avantajları müşterilerimizin ve teknik ekiplerinin eğitimine de açmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bununla birlikte uzun ömürlü, güvenilir, kullanım kolaylığı sağlayan ve yüksek kaliteli ürünlerimizle de uzun ömürlü sistemler oluşmasına ve sektörün sağlıklı gelişmesine katkıda bulunuyoruz.

 

EurasiaRail Turkey fuarı sizin için nasıl geçti? Beklentilerinizi karşıladı mı?

Erkan Aydoğdu: Dünyanın üçüncü büyük demiryolu fuarı olan Eurasia Rail'de bu yıl da yeni ürün ve teknolojilerimizi tanıttık. Özelikle TCDD projelerinde, sinyal, haberleşme, balise, enerji ve fiber optik kabloları ile en büyük tedarikçi olarak, fuarda, metro ve raylı sistem araçları için özel olarak ürettiğimiz demiryolu araç (rolling stock) kablolarının yanında tünel aydınlatma sistemlerinde kullanılan ve anahtar teslim bir ürün olan Connecta Sistemi’ni de tanıtma fırsatı bulduk. Connecta’ya gösterilen ilgi, sektörün yeniliklere ne kadar açık olduğunun bir göstergesi idi. İngiltere’de üretilen Connecta Sistemi, tünel aydınlatmasında kullanılan kablo sistemlerine yenilikçi bir çözüm getirmesiyle öne çıkarken, istenilen uzunlukta ve aralıklarda üretilebilmesi, çok kolay montaj yapılabilmesi, lambalardan birinin arıza vermesi durumunda dahi sistemin çalışmaya sorunsuz devam etmesi ve kolayca tamir edilebilmesi ile de dikkat çekiyor.

Connecta Sistemi’ne ek olarak, tedariğini yaptığımız sinyal, haberleşme ve enerji kabloları ile demiryolu araç kablolarını sergiledik. Standımızın ve ürünlerimizin gördüğü ilgiden memnunuz.

2016 yılını şirket olarak nasıl geçirdiniz, 2017 hedef, beklenti, yatırım ve projeler hakkında bilgi verir misiniz?

Erkan Aydoğdu: Türk kablo sektörünün öncü firması olan Prysmian Group Türkiye, yüksek teknoloji ürünleri pazarında lider durumdadır. Bizi lider yapan en büyük özelliğimiz, sektörümüzün geleceğine yaptığımız yatırımlardır.

2016 yılını başarıyla tamamladık. Gerek yıl sonu rakamlarımız gerekse imzamızı attığımız projelerdeki başarılarımız ile yine bir adım öndeydik.

10 Haziran 2016 tarihinde, Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren ve 1 yıllık geçiş aşamasından sonra 1 Temmuz 2017’de zorunlu hale gelecek olan; sadece kabloların değil tüm yapı malzemelerinin de yangına karşı güvenilir hale getirilmesini sağlayan yeni “Yapı Malzemeleri Yönetmeliği” ile birlikte, bu standartlara ayak uydurabilen üreticiler hem ürün çeşitlemesine giderek katma değeri daha fazla olan ürünlere odaklanacak, hem de ihracat pazarlarındaki şanslarını daha da arttıracaklardır.

2016 yılında Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne uygunluğu belgeleyen CPR sertifikasını alarak sektördeki ilklerimize bir yenisini daha ekledik. Bu sertifika ile kablolarımızın “Yapı Malzemeleri Yönetmeliği” (CPR - Construction Products Regulation (EU) No: 305/2011) ile güç, kontrol ve iletişim kablolarındaki uygulamaları düzenleyen “EN 50575” standardına uygunluğunu belgelemiş olduk.

Güçlü teknik uzmanlığımız ve CPR testleri için akredite edilmiş Mudanya’daki laboratuvarımız ile Türk kablo sektöründe yeni performans beyanı ve CE etiketlemesi sürecinde geçişin rahat olabilmesi için yıllardır büyük çaba içindeydik. 2016’da yaptığımız yatırımlarla, TÜRKAK'tan akredite laboratuvarlarımız, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı ilk ve tek kablo Ar-Ge Merkezimiz ve Prysmian Group dünya mühendislerinin eğitildiği Mudanya Üretim Akademisi ile farklılık yaratmaya devam ediyoruz.

Öncü çalışmalarımızdan biri olan Ocak 2016’da hayata geçirdiğimiz “Üretim Akademisi”nde 29 ülkeden toplam 111 kişiye eğitim verdik. Prysmian Group Türkiye ve Prysmian Group’un diğer ülkelerde faaliyet gösteren çalışanlarının performanslarını artırmaya yönelik olan, geleceğin üretim müdürlerinin ve fabrika direktörlerinin yetiştirilmesini amaçlayan Üretim Akademisi’nin sertifika programlarına önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.

Ayrıca Türk Kablo Sektörü’nün tarihindeki en gelişmiş bilgilendirme ve bilinçlendirme projesi olan “Dikkat! Her Kablo Aynı Değildir...” girişimi ile Türkiye’de kablo sektöründe çalışanların bilgi seviyesini yükseltmeye devam ediyoruz. 2012 yılından itibaren sürdürdüğümüz eğitimlerle Türkiye’de ve yurtdışında yaklaşık 2700 kişiye birebir ulaştık. 2016 yılı başında bu eğitimlere Online Kablo Eğitimini ekledik. Böylece ziyaret edemediğimiz kişilere, internet ortamında erişerek, sektördeki gelişmeleri paylaşıyor, ürünlerimiz ve yeni teknolojiler hakkında bilgiler veriyoruz.

2017 yılında, başta CPR olmak üzere, de benzer şekilde, her zaman bir öncekinin üstüne bir daha koyarak yolumuza devam edeceğiz.

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top