ŞİRKET & ÜRÜN

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Bozankaya Üretim Tesislerine Ziyaret

Haber Tarihi: 28.12.2018

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsleri ve ilk yerli metro ihracatını gerçekleştiren Bozankaya’nın Ankara’daki üretim merkezini ziyaret etti.

İleri teknolojisi ve Ar-Ge yatırımlarıyla Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüslerini yapan ve Türkiye’de düzenlenen 8 elektrikli otobüs ihalesinin tamamını kazanan Bozankaya’nın üretim tesislerini Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ziyaret etti.

Haziran ayında Türkiye’nin ilk metro ihracatını Tayland’ın başkenti Bangkok’a gerçekleştiren Bozankaya’nın Ankara’daki tesislerinde elektrikli otobüs, tramvay ve metro araçlarını inceleyen Hasan Büyükdede, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında geliştirilen yerli ve milli ürünlere yönelik Sanayi ve Teknoloji bakanlığının duyduğu memnuniyeti iletti.

Bozankaya firma sahibi Murat Bozankaya’dan Türkiye’deki raylı sistemler ve elektrikli otobüs sektörünün yaşadığı sorunları ve firmanın gelecek planlarını dinleyen Büyükdede, devletin bu konuya hassas yaklaştığını belirterek planlanan yeni önlemler konusunda bilgilendirmelerini yaptı. Sanayicilerin sorunlarının çözüm önerileriyle ilgili bakanlık bünyesinde devam eden bazı çalışmaların yakın zamanda tamamlanıp açıklanacağının müjdesini veren Hasan Büyükdede “Sanayicinin yanındayız. Ülke olarak hedeflerimize daha da yakınlaşmak için milli birlik içinde Bozankaya gibi ileri teknoloji ile üretim yapan, stratejik ve ülkemiz için öncelikli alanlarda yerli ve milli ürünlere sahip firmalara gerekli tüm desteği vereceğiz.” dedi.

Bozankaya Hakkında

1989 yılında Almanya’da bir AR-GE şirketi olarak hizmet vermeye başlayan Bozankaya, elektrikli ticari araçlar ve raylı sistemler tasarımı ve üretimi alanında faaliyet göstermektedir. Fikri mülkiyet hakları kendine ait araçlarını Ankara’da ve Salzgitter’de kendine ait üretim merkezlerinde üretmektedir. Son 5 yılda gerçekleşen 24 Ar-Ge projesinin toplam bütçesi  25 milyon Euro’nun üzerindedir. AR-GE projeleriyle geliştirilen ürünlerin tamamı ticarileşmiş olup ürünler ile ithal ikamesi sağlandığından, önemli ölçüde kaynağın ülkemizde kalmasını sağladığı gibi aynı ürünlerin ihracatı ile de döviz girdisi gerçekleşmiştir. Ar-Ge alanındaki bu üstünlüğü Bozankaya’ya; her biri ilk Bozankaya tasarım ve üretim olan; %100 elektrikli otobüs, %100 alçak tabanlı tramvay ve “Trambus” olarak adlandırılan modern troleybüs sistemi gibi yolcu ve çevre dostu, sıfır emisyonlu araçları %60’ları aşan yerel pazarlardan tedarik ederek yurt içi ve yurt dışına satma başarısı katmıştır. Bozankaya, 2018 yılının Haziran ayında Türkiye’nin ilk raylı sistem aracı ihracatını gerçekleştiren firma olmuştur.


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top