ŞİRKET & ÜRÜN

Siemens, Bangkok’a 22 Metro Treni Teslim Edecek

siemens_5_s14_sayfa48

Haber Tarihi: 23.01.2017

Siemens, Bangkok’a 22 Metro Treni Teslim Edecek 

  • 1999 yılından bu yana Bangkok’ta gerçekleştirilen dördüncü büyük hızlı ulaşım projesi
  • Şehirde Skytrain, Havaalanı Hattı ve Metro, toplu taşıma sisteminin ana damarlarını oluşturuyor
  • Yeni sipariş 16 yıllık servis sözleşmesini de kapsıyor 

Bangkok Toplu Taşıma Sistemleri Kamu Hizmetleri Şirketi (BTSC), 22 adet dört vagonlu metro aracının alımı için Siemens ve toplu taşıma araç üreticisi Bozankaya konsorsiyumuna sipariş verdi. Siemens ayrıca 16 yıl boyunca araçların servis ve bakımını üstlenecek. Trenler, Bozankaya’nın Ankara’daki fabrikasında üretilecek. Siemens proje kapsamında boji, tahrik ve frenleme sistemleri ile yardımcı sistemlerinin yanı sıra proje yönetimi, geliştirme, yapım ve işletmeye alma süreçlerini de yürütecek. İlk metro trenlerinin 2018 yılında teslim edilmesi planlanırken projenin bir sonraki yıl tamamlanması bekleniyor. Trenler, mevcut BTS (Skytrain) sistemi ile Green Line ek hatlarında çalışacak.  

Siemens Ulaşım CEO’su Jochen Eickholt konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Uzun yıllardır BTSC ile başarılı bir işbirliğimiz var. Yeni trenlerle, Bangkok’taki başarı hikâyemizi sürdüreceğiz. Özel olarak tasarlanmış yüksek kapasiteli trenlerin, günde bir milyondan fazla yolcunun ulaşımını sağlayacağını öngörüyoruz,” dedi. 

Tayland’ın başkenti Bangkok, tüm Asya-Pasifik bölgesindeki en önemli ekonomik merkezlerden biri olarak görülüyor. Yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığı Bangkok Metropol Bölgesi, ülkenin merkezi kabul ediliyor. Bölgenin nüfusu sürekli artıyor ve Dünya Bankası, 21. yüzyılın ortasında ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ının Bangkok veya çevresinde yaşıyor olacağını tahmin ediyor. Bu da bölgeye günümüzdekinden 10 milyon daha fazla kişinin yerleşmesi anlamına geliyor. Bangkok yönetimi, şehir sakinlerinin ulaşımını güvenli bir şekilde sağlamak gibi zorlu bir görevle karşı karşıya bulunuyor. Bu zorlukları aşmak için şehir ve ulaşım planlamacıları, 1994’te bir imar planı hazırladı. Bu plan, bir düzineden fazla yeni metro ve hafif raylı sistem hattını kapsayan Bangkok Toplu Taşımayı Kalkındırma Planı’nı geliştirdi. Hazırlanan plan sayesinde, bugün yüzde 40 olan toplu taşıma sistemi kullanım oranının 2021 yılına kadar yüzde 60’a çıkarılması amaçlanıyor. Bu iddialı hedef, şehrin toplu taşıma raylı sistemlerinin düzenli bir şekilde yaygınlaştırılmasını gerektiriyor. 

Siemens Ulaşım Bölümü, Bangkok’ta kurulacak sistemin gelecek yıllarda genişletilebilmesini sağlayacak yüksek kapasiteli toplu taşıma raylı sistemlerinin ilk üçünü tasarlayarak uygulamaya aldı. Siemens tarafından 1999 yılında devreye alınan 23 km uzunluğundaki BTS (Bangkok Toplu Taşıma Sistemi) Skytrain yükseltilmiş tren sistemi, Tay metropolünün ilk hızlı ulaşım sistemi olarak otomobil kullanımını büyük ölçüde azaltmayı başarmıştı. Sistem daha sonra 13 km uzatılmıştı. Halen devam eden iki proje de sistemi 32 km daha uzatacak; bu projelerden bir tanesi Sukhumvit Hattı’nın güneyine doğru 7 istasyon ve 13 km, diğeri ise Sukhumvit Hattı’nın kuzeyine doğru 16 istasyon ve 19 km eklentiyle raylı sistem hattını toplamda 68 km’ye çıkaracak. Bearing ile Samut Prakan arasındaki güney hattını uzatma projesinin de 2018 yılı sonunda bitirilmesi planlanıyor. Mo Chit ile Khu Khot arasındaki kuzey eklentisinin ise 2020 yılına kadar hizmet vermeye başlaması hedefleniyor. 

Siemens AG (Berlin ve Münih), 165 yılı aşkın süredir mühendislikte mükemmellik, inovasyon, kalite ve güvenilirlik yönleriyle öne çıkan uluslararası bir teknoloji şirketidir. 200’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirket elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalleşme alanlarına odaklanmaktadır.  Enerji ve kaynak verimli teknolojilerde dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Siemens aynı zamanda, off-shore rüzgar türbini inşasında, enerji üretimi amaçlı kombine çevrim türbini tedarikinde ve enerji iletimi çözümlerinde lider konumda bulunmaktadır. Siemens ayrıca, altyapı çözümleri ile endüstri için otomasyon ve yazılım çözümlerinde de öncülük yapmaktadır. Şirket, bunun yanında önemli medikal görüntüleme sistemleri (bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans vb.) tedarikçilerindendir ve laboratuvar diagnostiği ile birlikte klinik IT alanlarında da lider konumdadır. 30 Eylül 2015’te sona eren 2015 mali yılında şirketin elde ettiği toplam gerçekleşen satış geliri 75,6 milyar Euro, net kârı ise 7,4 milyar Euro’dur. Eylül 2015 sonu itibariyle Siemens’in dünya genelindeki toplam çalışan sayısı yaklaşık 348.000’dir. 

Bozankaya, 1989 yılında Almanya’da bir AR-GE şirketi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Yatırımları ile gelişerek raylı sistem araçları ve toplu taşıma araç tasarım ve üretimi alanında faaliyet göstermektedir. Bozankaya, önce 1997 yılında şase ve gövde, daha sonra ise araç üretimine başlamıştır. Bozankaya A.Ş. ise Almanya’da bulunan Bozankaya GMBH’in gerek alt yapısı, gerekse bilgi ve birikiminin Türkiye’deki güncel bir yansıması olarak 2003 yılında Ankara’da kurulmuştur. Bozankaya, ulaşım alanındaki deneyimlerini yeni nesil araç projeleri ile sunmaktadır. Tüm dünyada birçok raylı sistem ve toplu taşıma araçlarının üretim projelerinde yer alan Bozankaya, titizlikle yürütülen uzun AR-GE çalışmalarının ardından tamamen yerli üretim olan yüzde 100 Alçak Tabanlı Tramvay, Trambüs, Elektrikli Otobüs ve Metro projeleri ile ilklere imza atmaktadır.


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top