ŞİRKET & ÜRÜN

Yerli Üretimin Öncülerinden E-Berk, Türkiye’ye Yeni Bir Gurur Yaşattı

1-eberk1

Haber Tarihi: 17.10.2019

E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özüdoğru:  Türk Sanayisine Hizmet Vermekten Gurur Duyuyoruz

Milli üretimin lokomotifi E-Berk, Türkiye’ye yeni bir gurur yaşattı. 2017 yılında ürettiği yerli tünel açma makinesiyle Türkiye’yi yerli tünel açma makinesi üreten 8’inci ülke yapan E-Berk, TÜBİTAK destekli ürettiği yeni tünel açma makinesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önemle üzerinde durduğu Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında yürütülen projenin daha kısa sürede bitirilmesine katkı sağlayacak 

E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Savaş Özüdoğru, fabrikalarına 20 milyon Euro’luk bir yatırım gerçekleştirerek, 15 metre çapa kadar makine üretme kapasitesine ulaştıklarının altını çizdi. 

30 milyon TL’lik iş bitirilmesi hedeflenen tünel açma makinesine, Cumhuriyet tarihine imza atan ilk kadın Vali Lale Aytaman’ın ismi verildi. 

Hedefleri Hep Büyüttük 

E-Berk tarafından TÜBİTAK destekli üretilen Zemin Denge Basınçlı Tünel Açma Makinesi EPB TBM banttan indirilme törenine ilgi büyük oldu. Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Ankara milletvekilleri ve üst düzey bürokratlar katılım gösterdi. Açılış konuşmasını gerçekleştiren E-Berk Yönetim Kurulu Başkanı Özüdoğru, firmanın başarı hikâyesini anlattı. 

İlk işe başladıklarında 100 metrekarelik bir atölyeye sahip olduklarını dile getiren Özüdoğru, bugün 80 bin metrekare alanda 400’ün üzerinde çalışanla hizmet verdiklerini söyledi. Firmanın hedeflerini hep büyüttüğünü ve üçüncü yerli tünel açma makinesini ürettiklerini belirten Özüdoğru, “Fabrikamıza 20 milyon Euro’luk bir yatırım gerçekleştirerek, 15 metre çapa kadar makine üretme kapasitesine ulaştık. Yaklaşık 20 milyon Dolar’lık ihracat kapasitemiz, 80 milyon Dolar’lık yurt içine satış yapabilme kapasitemiz var. Bugün 4 kıtada 30 ülkeye ihracat yapıyoruz” diye konuştu. 

Türkiye'nin kilogram başına ortalama ihracat katma değerinin 1,4 Dolar olduğunu belirten Özüdoğru, firmanın ihraç ettiği ürünlerde bu tutarın 18 ile 25 Dolar arasında değiştiğine dikkat çekti. Özüdoğru, “Türk sanayine hizmet etmekten gurur duyuyoruz” dedi. 

Kamu ihalelerinde yerli üretimle ilgili sıkıntılar yaşandığını da dile getiren Özüdoğru, ihalelerde yerli üretimin önünü açacak düzenlemeler istedi. 

Milli Ürünlerin Çoğalmasını İstiyoruz 

Törene katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank burada yaptığı konuşmasında, bakanlık olarak milli kabiliyetlerle geliştirilen bu tür ürünlerin çoğalmasını istediklerini ifade ederek, şunları söyledi: 

“Katma değer oluşturan, istihdam sağlayan ve üretmek isteyen herkesin yanındayız. Fikirden başlayıp ürünün piyasaya arz edilmesine varıncaya dek pek çok desteğimiz bulunuyor. E-Berk de sunduğumuz desteklerden en iyi şekilde faydalandı. Stratejik yatırım ve bölgesel yatırım teşviklerimizle firmanın yaklaşık 80 milyon liralık yatırımını destekledik. Firmanın 2 projesi TÜBİTAK’tan destek almaya hak kazanırken, KOSGEB de kendilerini yalnız bırakmadı.”

Kamu ihalelerinde yerli üretimin önünün açılması konusunda sıkıntılar olduğunu belirten Varank, “Bu konuda ben de dertliyim. Şu anda yürürlükte yerli ürüne yüzde 15 fiyat avantajı uygulanmasıyla ilgili bir mevzuatımız var, ama bazen idareler bunun arkasından dolanacak şekilde uygulamalar yapabiliyorlar. Biz bu konunun üzerine gitmekte kararlıyız. Yerli ürünlere uygulanacak fiyat avantajında iyi bir sistem oluşturmak ve yerli ürünlerin bu avantajdan faydalanması yolunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından, tünel açma makinesinin üretim bandından indirilmesi dolayısıyla kurdele kesildi.

 

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top