ŞİRKET & ÜRÜN

Yüksek Etkili Sarsıntı Koruması İçin Kütle-Yay Sistemleri

getzner_zulauf1_mayis2017_s56

Haber Tarihi: 20.06.2017

Kütle-yay sistemleri, demiryolu çevresinde yaşayanlara sarsıntı ve gürültü konusunda çok etkili koruma sağlamaktadır. Gelecekte Avusturya'yı İtalya'yla bağlayacak olan Brenner Tüneli'nin Kuzey aktarma hattında da Getzner'in Sylomer® ve Sylodyn® elastik poliüretan esaslı kütle-yay sistemleri çevreyi sarsıntı ve gürültüye karşı koruyacaktır.

Yapımı süren Brenner Tüneli'nin kuzey aktarma hattına, şimdiye kadar bir demiryolu hattına kurulan en büyük fiziksel yankı ve titreşim engelleyici birleşik kütle-yay sistemi kurulmuştur. Yeni inşa edilen çift raylı hat, saatte 250 km'lik bir hızı kaldıracak kapasitededir. Bu hattı her gün çoğunluğu yük treni olan 260 ila 300 arası tren kullanacaktır. Aktarma hattının çevresinde oturanlar ise bu sebeple sürekli sarsıntı ve fiziksel yankıya maruz kalacaklardır. Bu sarsıntıları önlemek için, tünel ve geçitlerden yönetilen bölümlere (bu, toplam 40 kilometrenin 32'sidir), Sylomer® ve Sylodyn® Elastomer yatakları içeren yaklaşık 80.000 m²'lik kütle-yay sistemleri monte edilmiştir.

Farklı yatak türlerinin statik ve dinamik özelliklerinin tam olarak uyarlanması, optimum ve duruma uygun bir etki elde edilmesini sağlamaktadır (izolasyon etkisi). Sonuç, sarsıntı ve fiziksel yankının önemli ölçüde azalmasıdır.

"Brenner Tüneli'ne bağlanan aktarma hattının yapımında Getzner mühendisleri son derece yetkin ve motivasyonlu hareket etmiştir: Sahip oldukları gerekli uzman bilgisi ve ürünlerini çok iyi tanıdıkları gerçeği, buna katkı sağlamıştır. ARGE için, birlikte sorunları çözebileceği ve yüksek teknolojik ürününü iyi kullanabilen bir ortakla çalışmak önemliydi. Getzner bu beklentiyi tamamıyla karşılamıştır." diye açıklıyor ARGE Alptransit Brenner proje müdürü BM DI (FH) Robert Kumpusch EMBA-HSG.

Kütle-yay sistemleri

Kütle-yay sistemleri, rahatsız edici titreşimler ve sarsıntılara karşı koruma sağlamanın ön planda olduğu tüm bölgelerde kullanılmaktadır. Getzner, kütle-yay sistemlerinin kullanımı için üç seçenek sunmaktadır: tam yüzeyli, şerit veya nokta şeklinde. Bu türlerden hangisinin kullanılacağı, ekonomik ve teknik hususlara bağlıdır. Başarı hissedilebilmekte ve duyulabilmektedir. Şehir içi ve konvansiyonel demiryolu taşımacılığında daha önce çok sayıda gerçekleştirilmiş olan kütle-yay sistemlerinde ulaşılan kendine ait en düşük frekans 5 Hz'tir.

Hızlı tren hattındaki kırktan fazla şehirde ve tüm dünyada çeşitli tren hatlarında şimdiye kadar Getzner'in ürettiği kütle-yay sistemleri kullanılmıştır.

Getzner örneğin Türkiye'de 2014 yılında Metro İstanbul M6 hattına da tam yüzeyli bir kütle-yay sistemi monte etmiştir. Böylelikle çok kullanılan bu metro hattının çevresinde oturanlar daha az sarsıntı ve daha az gürültüye maruz kalmaktadır.

Getzner Werkstoffe GmbH

Getzner Werkstoffe, titreşim ve sarsıntı koruması alanında lider uzmandır. Şirket 1969 yılında Getzner, Mutter & Cie şirketinin yan kuruluşu olarak kurulmuştur. Çözümler şirketin kendi bünyesinde geliştirilen ve üretilen Sylomer®, Sylodyn®, Sylodamp® ve Isotop® ürünlerinin temeline dayanmaktadır ve demiryolu, inşaat ile endüstri alanlarında kullanılmaktadır. Ürünler titreşim ve gürültüyü azaltmakta, uyglama gören bileşenlerin kullanım ömrünü uzatmakta ve böylelikle yolların, araçların, yapıların ve makinelerin bakım ve onarım masraflarını azaltmaktadır.

Getzner titreşim koruma çözümlerini dünya çapında satışa sunmaktadır. Şirketin Bürs ve Almanya'daki merkezlerinin yanı sıra Çin, Fransa, Hindistan, Japonya ve ABD'de şubeleri bulunmaktadır. Avrupa'da bulunan sıkı bir satış ağını ABD, Güney Amerika ve Uzak Doğu'daki satış ortakları tamamlamaktadır. Dünya çapında toplam 35 ülkedeki ortaklar Getzner ürünlerini geniş kapsamlı olarak satışa sunmaktadır. Getzner gürültü ve titreşimi azaltarak hayat ve çalışma kalitesine değerli bir katkı sağlamaktadır.

Veriler ve rakamlar – Getzner Werkstoffe GmbH

Kuruluş:                1969 (Getzner, Mutter & Cie şirketinin yan kuruluşu olarak)

Şirket müdürü:     Müh. Jürgen Rainalter

Çalışanlar:            380 (bunun 260'ı Bürs şubesinde)

2016 cirosu:         80,4 Mil. Euro

Ticaret alanları:   Demiryolu, inşaat, sanayi

Ana merkez:        Bürs (AT) Şubeler:                                Peking, Kunshan (CN), München, Berlin, Stuttgart (DE), Lyon (FR),                                Pune (IN), Amman (JO), Tokio (JP), Charlotte (US)

İhracat oranı:        Yüzde 90

 

 

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top