ŞİRKET & ÜRÜN

Yüksek Hızlı Demiryolu Rulmanlarında 50 Yıllık İnovasyon

sayfa58_nsk_gorsel_7_s18

Haber Tarihi: 15.11.2017

Yüksek hızlı demiryolu seyahatinde güvenliği en üst düzeye çıkarma hedefinden şaşmayan NSK, Japonya'daki birinci nesil Shinkansen hızlı trenlerine uzanan yarım yüzyıllık inovasyon deneyimine sahiptir. Gerçekten de, ileri gelişim programları günümüze kadar süratleuygulanmaya devam etmiştir. Bunun nedeni, son nesil trenler çok daha yüksek hızlara ulaştığından, rulman teknolojilerinden beklenen performansın çok daha fazla olmasıdır. NSK burada; güvenlik, performans, konfor, ağırlık ve maliyet verimliliği gibi faktörleri iyileştiren ürünler yaratmak amacıyla hem OEM hem de satış sonrası hizmet sektörlerinde demiryolu endüstrisi ortaklarıyla çalışmaya devam ediyor. Örneğin, elde edilen yenilikler arasında işletim sırasında rulman anormalliklerini algılayan bir sistem yer almaktadır; böylece, zaman bazlı bakım rutininden durum bazlı bakım rutinine geçiş ihtiyacına yanıt verilmektedir.

-Image1.jpeg – Ana rulmanların konumlarını gösteren bir Shinkansen aks tertibatı

Shinkansel hızlı trenleri 1960'lardan beri dünyanın en büyük ve en önemli ekonomilerinden birini desteklemek amacıyla Japonya'ya yüksek hızlı altyapıyı sunmuştur. Geçtiğimiz yıllardaki gelişmelerle beraber ağ genişletilmiştir; 2015 ve 2016 yıllarında sırasıyla Hokuriku ve Hokkaido Shinkansen hatlarının açılmasıyla buradaki bölgesel topluluklar canlandırılmıştır. Bunun yanı sıra, Japonya'nın ortaya koyduğu bu gelişim, bu tür düşük karbonlu ulaşım yönteminden faydalanmak isteyen diğer birçok ülkenin bunu takip etmesini sağladı.

Elde edilen hızlı gelişime uygun olarak NSK, demiryolu endüstrisi uygulamaları için rulman teknolojileri üzerinde sürekli olarak ilerlemeler kaydederek bu unsurları destekledi. Bu, Shinkansen trenleri üzerinde çok daha belirgin bir şekilde görülmektedir. Örneğin, 0 Serisi trenlerin ilk çıktığı yıl olan 1964'te, NSK'nın sağladığı 81 kg'lık aks rulmanları, saatte 210 km hıza ulaşan bu trenlerde dayanıklılık sağlamak amacıyla silindirik makaralı ve bilyalı rulman kombinasyonunu içermiştir. Demiryolu vagonunun ağırlığı da dahil olmak üzere radyal yükler iki silindirik makaralı rulmanla desteklenirken kavislerin ortaya çıkardığı eksenel kuvvetler de dahil olmak üzere yanal yükler bir bilyalı rulmanla desteklenmiştir. Bu, o tarihteki en uygun çözümdü.

1992 yılındaki 300 Serisine geldiğimizde ise NSK, saatte 270 km hıza ulaşan trenleri destekleyen omuzlu silindirik rulmanlar sağladı ve 2007'deki N700 Serisine gelindiğinde kat edilen yol çok açıktı. Daha yüksek hızlara (300km/s) odaklanılsa da, N700 trenleri için NSK'nın sunduğu konik makaralı aks rulmanlarının ağırlığı yalnızca 23 kg'dı; bu, 0 Serisi trenlerde kullanılan aks rulmanlarından dört kat daha hafifti. Yüksek hızlarda aşırı rulman ağırlığı, gürültü ve titreşim üzerinde güçlü bir etkiye neden olabilir; bu yüzden tasarımın hafif olması amaçlanmıştır.

Rulmanlar ne kadar hafif veya küçük olursa olsun, güvenlik halen en büyük öncelik olmaya devam etmektedir. Burada NSK, en zorlu çalışma koşullarına dayanıklı olabilecek rulman üretme hedefine ulaşmak amacıyla güvenlik performansını arttırmak için malzeme tasarımındaki deneyimini kullanmaktadır.

Bunun yanı sıra, güvenlik ve dayanıklılık açısından zorlu ortamlar daima etkin bakım programlarını zorunlu kılar ve burada, NSK yakın zamanda büyük gelişmeler kaydetti. Şirket Japonya'da ilk defa, hasar ve performans azalması yaşanmadan veya arızalar gerçekleşmeden önce rulmanlardaki anormallikleri algılayabilecek bir sistem geliştirdi. Sistem, müşterinin güvenliğini ve sistemin bakım verimliliğini arttırmak amacıyla geleneksel demiryolu hatlarında hâlihazırda kullanılmaya başlandı.

NSK'nın sisteminde; dönüş hızı, titreşim ve sıcaklık gibi parametrelerin yakın bir şekilde gözlemlenebilmesi için rulmanlar üzerine çeşitli sensörler yerleştiriliyor. Şirketin kapsamlı deneyimi sayesinde, alınan bilgileri hâlihazırda NSK tarafından toplanmış olan büyük miktardaki referans verisiyle karşılaştırmak mümkündür.

Sistem, rulmanlarda anormallik olsun veya olmasın, önceden belirlenmiş zaman aralıklarına göre rulmanların değiştirildiği geleneksel zaman bazlı bakım rutinlerinin yerine parçaların yalnızca gerekli olduğu zaman değiştirildiği durum bazlı bakıma geçişi kolaylaştıracaktır. Daha yüksek güvenlik sonuçları ve bakımda daha uzun aralıklar sonucu ortaya çıkan maliyet tasarrufları sayesinde NSK, sistemin daha fazla tren üzerinde kullanılacağını öngörmektedir.

Yüksek inovasyon seviyelerine dayanarak, NSK'nın Japonya'daki demiryolu rulmanlarında neden en yüksek oranda pazar payına sahip olduğunu görmek mümkündür. Ayrıca, şirketin rulmanları dünya çapında yüksek hızlı tren operatörleri tarafından tercih edilmektedir; NSK demiryolu rulmanı satışlarının %50'sinden fazlası Japonya dışında gerçekleşmektedir. 

NSK, Shinkansen 0 Serisiyle başlayan teknik kapasite ve dayanıklılığı ortaya koymuş ve 50 seneden uzun süredir de bunu sürekli olarak geliştirmiştir. Bu teknolojileri ve deneyimini avantaj kazanmak için kullanan NSK, bir bütün olarak toplumun refahını ve güvenliğini desteklemeye devam edecektir.

-Image2.jpeg – Silindirik makaralı ve bilyalı rulman kombinasyonu baz alınarak (1964'te en iyi çözümdü) 0 Serisi Shinkansen trenlerinde kullanılan NSK aks rulmanları 81 kg'dı

-Image3.jpeg – NSK omuzlu silindirik rulmanlar (toplam ağırlık 31 kg), 1992'de işletmeye alınan 300 Serisi Shinkansen trenlerinde kullanıldı

-Image4.jpeg – N700 serisi trenlerde kullanılan en yeni NSK konik makaralı rulman düzeneği yalnızca 23 kg ağırlığındadır

-Image5.jpeg – İlk Shinkansen treni 1 Ekim 1964'te, ilk Tokyo Olimpiyatları başlamadan dokuz gün önce çalışmaya başladı (Fotoğraf: Giovanni Gagliardi | Dreamstime)

-Image6.jpeg – Shinkansen 300 Serisi trenler ilk olarak 1992'de çalışmaya başladı ve ticari hizmette 270 km/saat'lik hız rekorunu kırdı (Fotoğraf: Sakuragirin | Dreamstime)

-Image7.jpeg – Shinkansen N700 trenleri 2007 yılında hizmete girdi ve ticari hizmette 300 km/saat'e kadar hızlar sundu (Fotoğraf: iStock.com/winhorse)

NSK Hakkında 100 yıllık geçmişi ile NSK, (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) yerel bir rulman tedarikçisinden, küresel pazarda faaliyet gösteren rulman ve otomotiv ürünleri tedarikçisine dönüşmüş bir Japon firmasıdır. Bugün NSK 30 ülkede 31.500 çalışanıyla faaliyet göstermektedir. Mart 2017 raporlarına göre mali yılında 950 Milyar Yen'in üzerinde satışa erişmiştir. Bu sonuca, şirketin ürün ve hizmet kalitesini sürekli olarak geliştirmesini sağlayan ve kesintisiz bir şekilde artırılan Ar-Ge yatırımlarının gücüyle ulaşılmıştır. Bu yatırım NSK'nın "Toplam Kalitede 1 Numara" olma hedefini desteklemektedir. NSK, eksiksiz rulman portföyüne ilave olarak, hassas parçalar ve mekanik ürünler ile birlikte otomotiv endüstrisi için tekerlek rulman üniteleri ve elektrikli direksiyon sistemlerininde dahil olduğu sistem ve destek parçaları geliştirmekte ve üretmektedir.

NSK'nın 1963 yılında Avrupa'daki ilk yan kuruluşu Almanya'nın Düsseldorf kentinde ve Avrupa'daki ilk üretim tesisi ise 1976 yılında İngiltere'nin Peterlee kentinde hizmete başlamıştır. Günümüzde NSK Avrupa kıtası dahilindeki satışlarını İngiltere, Polonya ve Almanya'daki üretim tesisleri, Almanya, Hollanda ve İngiltere'deki lojistik merkezleri ve Almanya, İngiltere ve Polonya'daki teknoloji merkezleriyle desteklemektedir. 1990 yılında ise İngiltere’nin Newark kentinde, ünlü Avrupalı rulman üreticisi olan UPI grubunu satın alarak, rulman markası olan RHP markasını bünyesine katmıştır. Ayrıca NSK geniş bir yetkili distribütör ağı da geliştirmiştir. Endüstriyel, lineer ve hassas ürün teknolojileri (EIBU), otomotiv endüstrisi için rulmanlar ve direksiyon sistemleri (EABU ve ESBU) olmak üzere uygulama odaklı üç ana iş birimine ayrılmıştır. Bu organizasyonda, NSK Avrupa Mart 2017 sonuçlarına göre 3,600 çalışanı ile 1 Milyar Avro'nun üzerinde ciro elde etmiştir.


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top