TEKNOLOJİ

Altyapı 4.0

endel_innotrans_s15_sayfa16

Haber Tarihi: 31.01.2017

Altyapı 4.0, tüm iş ortakları arasında iş akışı uyumluluğu gerektirir.

Demiryolunun dijitalleşme çabası, Innotrans 2016'nın en önemli konusuydu. Demiryolu teknolojisi   hızla  gelişiyor. Bir yan da , demiryolu araçlarının servis ömrünün  50 yıl veya daha fazla olması diğer yan da ise teknolojik gelişmeler .Bu durum, elektronik bileşenlerin  merkez de olduğu  bir tartışma/gerilim alanı yaratıyor . Evet ,demiryolu teknolojisi yenilikçi ve modern olmalıdır, ancak  bu çok  hızlı gelişme hurda araç problemleri oluşturmamalıdır.  

Çözüm;  mümkün olduğu kadar yeni   mümkün olduğunca standartlara uygun. Modern bir tren, bugün  kullanılan gömülü sistemlerin muazzam karmaşıklığını yönetilebilir hale getiren sanallaştırma tekniklerini –ethernet- sunabiliyor. Dijital kontrol, komut  ve sinyal verme  çözümleri  proje aşamalarında ortak  yaklaşım gerektirir. Diğer endüstrilere bakmak ta fayda var.  Otomotiv ve yapı endüstrilerin de  son yıllarda, tüm oyuncuların  etkileşimi konusunda önemli  ilerleme kaydedildiğini gösteren çarpıcı örnekler mevcuttur. Bütün süreçlere dahil olan örneklerden söz etmek isterim.

Otomotiv endüstrisi, AUTOSAR adlı kodlama standardı belirlemiştir.. AUTOSAR (Otomotiv Açık Sistem Mimarisi), 2003 yılında netleşen, otomotiv firmalarının  dünya çapında elektronik komponent kodlama  dilidir.     AUTOSAR, bilgi/eğlence hariç otomotiv elektronik kontrol üniteleri için açık ve standart bir yazılım mimarisi oluşturma ve kurma hedefini  geliştirerek sürdürür. Hedefler , farklı araç ve platform çeşitlemelerin de  ölçeklenebilirlik, yazılımın aktarılabilirliği, kullanılabilirlik ve güvenlik gereksinimleri  kapsamın da  ortaklar arasındaki işbirliği, doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımı ve "Ürün Yaşam Döngüsü" boyunca korunabilirliğini içermektedir. Dijital veri tabanına ek olarak, firmaları  proje başarısı için  operasyonların tüm aşamalarında bir araya getiren bir  ağ kurmalarının gerektiği  bilinmektedir. Almanya hükümeti, yapı sektörü için  BİM'in (Bina Bilgi Modeli)  kullanımını nerede ise zorunlu hale getirecektir.

Demiryolu sektörü de, iş akışlarının uyumluluğuna daha fazla önem vermeye başlamalıdır. Bir trenin tek başına kendi elektronik komponent zincirleri arası  uyumluluğu artık yetmez hale gelmiştir.. Başarılı olmak için, sektörün diğer endüstrilerin mevcut tecrübelerini edinmesi, kanıtlanmış kavramları benimsemesi ve bunları süreçlere uygulaması gerekir. Henüz başlangıç aşamasında olmasına rağmen, Demiryolu-ML inisiyatifi gelişim açısından  umut verici bir girişim kabul edilmelidir. Genel projedeki başarı için meseleye  yukarıdan  bir bakış gerekir.. Sadece dijital dünyada değil, kişisel ilişkilerde göz önüne alınmalıdır. Birbirimizle daha fazla konuşmamız ve paylaşmamız  gerekiyor Çünkü birbirimize karşı duruşun  bir avantajı  yok, geleceği birlikte görmemiz gerekiyor. 

Tahir Dengizmen
Endel Endüstriyel Ürünler Grubu
Teknik Danışman

Kaynak: Signal +Draht Signalling and Data Communication Dergisi 9/2016  Steffen Jurtzt Signon Gmbh CEO makalesin den kısmen yararlanılmıştır.  

 

 

 


Tüm TEKNOLOJİ haberleri için tıklayınız.
Top