TEKNOLOJİ

ASELSAN’ın MİLLİ Teknolojileri, InnoTrans Fuarında Yoğun İlgi Gördü

aselsan_2_yenisi_s15_sayfa56

Haber Tarihi: 05.03.2017

ASELSAN’ın MİLLİ Teknolojileri, InnoTrans Fuarında Yoğun İlgi Gördü

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen InnoTrans 2016 Uluslararası Raylı Ulaşım Teknolojileri fuarına katılan ASELSAN;

- Çekiş (CER) Sistemleri,

- Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi,

- Tren Kontrol ve Yönetim Bilgisayarı,

- MIDAS – Çok Amaçlı Akıllı Dağıtık Akustik Algılayıcı,

- Profesyonel Haberleşme Sistemleri,

- Optik Sistemler,

olmak üzere, demiryolu teknolojilerine ait ürünlerini sergiledi.

ASELSAN, 60 ülkeden 3000 civarında şirketin katıldığı fuarda pek çok ülkenin Ulaştırma Bakanlıkları, hükümet kurumları ve üst düzey firma yöneticileri ile bir araya geldi.

ASELSAN'ın metro, tramvay, yüksek hızlı tren, bölgesel tren, lokomotif gibi raylı ulaşım araçları, kritik elektrik-elektronik bileşenleri, enerji depolama sistemleri ile demiryolu sinyalizasyon ve kontrol sistemleri alanında ileri ve özgün teknolojiye sahip ürünlerinin uluslararası pazarda ilk defa görücüye çıktığı InnoTrans fuarında yoğun ilgi gördü.

Fuarda ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı, Ulaşım, Güvenlik, Enerji ve Otomasyon Sistemleri (UGES) Sektör Başkanı Suat BENGÜR ile röportaj yapma imkânı bulduk. Suat BENGÜR, ASELSAN’ın raylı araç ve sinyalizasyon sistemlerindeki hedefleri hakkında bilgiler verdi.

Ankara Metrosu ve Durmazlar İpekböceği Araçları ASELSAN Sistemleri ile Çalışıyor.

RailwayTurkey: ASELSAN olarak InnoTrans Fuarına katılma amacınız ve raylı sistemler için üretimlerinizden bahseder misiniz?

Suat BENGÜR: ASELSAN’ın mevcut 40 yıllık tecrübesi ile biriktirdiği teknoloji, ağırlıklı olarak,  savunma elektroniği kaynaklıdır. 2014 yılında gerçekleşen re-organizasyon ile ASELSAN savunma sanayinde biriktirilen teknolojisini Türkiye’nin yine çok ihtiyacı olan güvenlik, ulaşım, enerji, sağlık teknolojileri konularında kullanmayı hedeflemiş ve bu amaçla yeni projeler başlatmıştır. 1 Eylül 2014 tarihine kadar ASELSAN’da mevcut 4(dört) sektör başkanlığına beşinci sektör başkanlığı olarak kurulan UGES eklenmiştir. UGES, Ulaşım – Güvenlik – Enerji- Trafik- Otomasyon ve Sağlık konularında faaliyet sürdürmektedir.

Ulaşım alanında yapılması gerekenler nelerdir diye bakıldığında tren/tramvay ve metrolardaki çekiş sistemleri ve tren kontrol & yönetim sistemleri, en kilit noktalar olarak öne çıkmaktadır. Zira bu iki temel teknoloji raylı araç literatüründe de sırası ile sistemin kalbi ve beyni olarak nitelendirilmektedir. Türkiye’deki araç üreticileri bu sistemleri yurtdışından almaktadır. ASELSAN’ın felsefesi ise yurtdışına bağımlılığı asgari düzeye indirebilmek için bu ve benzeri teknolojileri ülkeye kazandırmaktadır. Bu sistemlerin tamamen ülke kaynakları ile yerli firmalarla yapılması amaçlanmaktadır. Buradan yola çıkarak ulaşım sistemleri alanında Çekiş (Cer) Kontrol Sistemi, Tren Kontrol Yönetim Sistemi, Enerji Depolama Sistemi, Demiryolu Enerji Dağıtım ve Yönetim Sistemi, Ana Hat Sinyalizasyon Çözümleri, Şehir içi Sinyalizasyon Çözümleri Ray ve Raylı Araç Test/Ölçüm Sistemleri bu kapsamında kritik teknolojilerin geliştirilmesi, üretilmesi gerçekleştirilmektedir.

Ankara Belediyesi’nin elinde 1996 yılında alınmış metro setleri vardı ve modernize edilmesi gereği doğmuştu, metronun vagonları üzerinde yer alan elektroniği değiştirip onların yerine geleceğin teknolojisi milli bir sistem yapılması maksadı ile 2015’de protokol imzalandı. Projede sona yaklaşılmış durumda olup kalifikasyon ve testleri müteakip Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO’ya 20 yıl daha rahatlıkla kullanılabilecek, milli teknoloji ile donatılan araçlarının teslimi gerçekleştirilecektir. Takiben Ankara’nın tüm eski araç sistemlerinin de yenilenmesi projesine başlamak mümkün olacaktır.

Aynı şekilde Bursa’da Durmazlar firması ile çalışılmaktadır. Durmazlar, Bursa Belediyesi’ne İpekböceği isimli tramvay üretmiş olup tramvayın elektroniği ASELSAN tarafından yapılmıştır. İpekböceği’nin tasarımı tamamen Durmazlar firmasına ait elektroniğini de ASELSAN’ın sağlaması ile bu tramvay tamamen Türkiye’de yapılmış oldu.

Sunulduğu üzere ASELSAN’ın da amacı kritik teknolojileri Türkiye’ye taşımaktı. Bunları yapar olunca da artık konusunda en büyük fuar olan InnoTrans katılımının uygun olacağı değerlendirilmiştir. ASELSAN genellikle savunma sanayi fuarlarına katılırdı, bu fuar yeni faaliyet alanlarımızın da tanıtılabileceği özel bir fuar olarak görülmüş ve katılım sağlanmıştır. Fuara benim dışımda;  ASELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sn. Murat ÜÇÜNCÜ, Genel Müdürü Sn. Faik EKEN, Raylı Araç ve Sinyalizasyon Program Müdürlüğü ve Uluslararası İş Geliştirme Müdürlüğü ekipleri olarak, çok güçlü bir kadro ile katılım sağlanmıştır.

Ulaşım Sistemlerinde de olduğu gibi enerji sektörüne ilişkin Güç Kontrolü ve Yenilenebilir Enerji Sistemlerinde de ASELSAN’ın çalışmaları sürmektedir. Türkiye’nin enerji dağıtım şebekesini milli yönetim mekanizması ile sevk ve idare edebilmesi için T.C. Enerji Bakanlığı ekipleri ile çalışmalar sürdürülmektedir. Güvenlik Sistemleri çözümleri konusunda yeni çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı için yapılan ürün/sistem/çözümleri artık Emniyet Genel Müdürlüğü için de gerçekleştiriliyor ve ihtiyaçlara uygun özel çözümler sağlanıyor. Gelişmiş araç/plaka tanıma sisteminden kent güvenliği yönetim sistemine, yüz tanıma dâhil görüntüleme teknikleri başta olmak üzere yeni sistemler geliştirilmektedir.

ASELSAN Sağlık Teknolojileri ve Sistemleri konusunda da çalışmalar başlatmıştır. Bilindiği gibi halen yüksek teknoloji içeren sağlık cihaz ve sistemleri yurtdışından tedarik edilmektedir.  T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yüksek teknoloji içeren tıp cihazları için teknoloji transferi yoluyla tedarik konularında başlatılan çalışma kapsamında ASELSAN firmalarla görüşmeler yapmaktadır.

Bütün bu sunulanlar kapsamında da; artık enerji, ulaşım ve sağlık fuarlarına da katılım sağlanmasına başlanmıştır.

RailwayTurkey: ASELSAN’ın raylı sistemlerdeki hedefi nedir?

Suat BENGÜR: ASELSAN, tren/tramvay/metro, otobüs yada otomobil fabrikası olmamasına karşın gerek trenlerin, tramvayların, metroların, gerek elektrikli otobüslerin, elektrikli araçların, harp gemilerinin/denizaltıların içindeki elektrikli motor ve motor çekiş sistemleri/kontrol sistemleri gibi kritik bileşenlerini,  tıpkı savunma sanayi sistemlerindeki gibi, yüksek kalite ve uygun standartlarda geliştirerek platform üreticilerine sağlayabilmekte veya halihazırdaki platformları modernize edebilmektedir.  ASELSAN, üzerinde çalıştığı platformları kendi katma değerini de ekleyerek hem ekonomik hem kaliteli hem de hep vurgulandığı üzere bu sistemlerin yerli ve Milli yapılabilmesini sağlayacak noktadadır. Hedeflenen raylı araç firmaların bu konudaki güvenilir alt yüklenicisi olmaktır. Gerektiğinde de projelerin entegrasyon ana yükleniciliği ve proje yönetim süreçleri de üstlenilebilecektir.

RailwayTurkey: InnoTrans Fuarına katılmaktan memnun kaldınız mı?

Suat BENGÜR: ASELSAN için InnoTrans fuarı çok yararlı olmuştur ve düzenli katılım düşünülmektedir. ASELSAN gibi Milli misyon yüklenmiş firmaların ülke içinde projeler verilerek desteklenmesinin yukarıda sunduğumuz nedenlerce fayda sağlayacağı değerlendirilmektedir. Aksi halde Türkiye’nin teknoloji kazanımı yurtdışından hazır ürün tedariki kapsamında sınırlı kalmaktadır ve ”know-how” olarak nitelendirilen “nasıl yapılıyor” bilgisine asla ulaşılamamaktadır. Türkiye’nin savunma sanayinde geldiği noktanın örnek teşkil ederek sivil alanlarda da alt yüklenici eko-sistemi kurularak beraber çalışılması ve bu sayede yerli katkıyı artırarak ekonominin ve değerin yurtiçinde kalmasının sağlanması hedeflenmelidir. Ulaştırma, sağlık, enerji gibi kritik teknoloji içeren sektörlerde de ASELSAN gibi şirketlerin görevlendirilmesi ile yurtdışı bağımlılığın azaltılması mümkündür. Bu fuar yurtdışı firmalarla yapılabilecek işbirliği konularını görüşmek ve ASELSAN’ın kabiliyetleri tanıtmak açısından çok faydalı olmuştur.


Tüm TEKNOLOJİ haberleri için tıklayınız.
Top