TEKNOLOJİ

Siemens'in TCDD'ye Üretiği Son Yüksek Hızlı Tren InnoTrans Fuarı’nda Sergilendi

siemens_246_s15_sayfa80

Haber Tarihi: 06.03.2017

Siemens'in TCDD'ye Üretiği Son Yüksek Hızlı Tren InnoTrans Fuarı’nda Sergilendi

Siemens, “Rethinking mobility” (Ulaşımı yeniden tasarlamak) mottosuyla geliştirdiği uygulamalarla; demiryolu teknolojileri, sistem ve araçları konusunda  dünyanın en önemli fuarı olan InnoTrans Fuarı’nda yer aldı. 20-23 Eylül 2016 tarihleri arasında Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen fuarda Siemens, ulaşım endüstrisini daha rekabetçi hale getirecek ve daha etkileyici çözümler yaratacak dijital inovasyonlarını sergiledi. Siemens’in TCDD’ye teslim edilecek son çok yüksek hızlı tren seti de Innotrans 2016’da ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. 

2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 70’inin şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Bunun sonucunda şehirli halk için etkili ulaşım çözümleri sunmak, giderek artan acil bir ihtiyaç haline geliyor. İnsanlar da günlük ulaşım ihtiyaçlarını daha basit, esnek, hızlı, güvenilir ve uygun fiyatlı şekilde karşılamalarına yardımcı olacak çözümler bekliyor. Öte yandan şehirler de ulaşımın maliyetini düşürmek, ortaya çıkardığı gürültü ve CO2 emisyonunu azaltmak ve alan ihtiyacını karşılamak gibi zorluklarla karşı karşıyalar. Siemens, bu ihtiyaçlara cevap verecek ve çözümler yaratacak dijital inovasyonlarını “Rethinking mobility” (Ulaşımı yeniden tasarlamak) mottosuyla InnoTrans 2016’da sergiledi. 

Fuarda, Türkiye için tasarlanan ve üretilen Velaro çok yüksek hızlı tren de sergilendi.  Özel olarak tasarlanan 6 adet çok yüksek hızlı tren, 2016 yılı içerisinde Türkiye hatlarında kullanılmaya başlanacak. Velaro çok yüksek hızlı tren, saatte 300 km’ye ulaşacak hızı ile yolculara hızlı, konforlu  aynı zamanda güvenli yolculuk imkanı sunacak. Geniş restoran bölümü, özel tasarımlı Business Class odaları, gelişmiş eğlence ve telekomünikasyon sistemleriyle serinin diğer trenlerinden ayrılan Velaro çok yüksek hızlı tren,  yeni nesil teknolojileri ve özel dijitalizasyon uygulamaları ile de yolculuk şeklini kökten değiştirecek.

Innotrans Fuarı’nda Refik Anadol İmzası

20-23 Eylül tarihleri arasında Berlin Innotrans Fuarı’nda demiryolu teknolojileri, sistem ve araçlarını sergileyen Siemens Refik Anadol imzasıyla yer aldı. Ulaşımı yeniden tasarlamak mottosuyla geliştirdiği uygulamaların sergilendiği fuarda Siemens, görünmeyeni görünür kılmak ve verinin daha anlaşılır olmasını sağlamak için ünlü Türk sanatçı Refik Anadol ile çalıştı. 

Veriyi daha anlaşılır bir hale getirmek üzerinden şekillendirilen projede, Siemens Dijital Servis Bölümü ulaşımın güvenilir, emniyetli, dakik ve enerji tasarruflu olması konusunda Refik Anadol’un projesiyle dikkatleri üzerine çekti. 

Siemens AG Ulaşım Bölümü Data Servisleri Merkezi Yöneticisi Gerhard Kress, gelecekte kullanıcıların sadece araçları tek yönlü değerlendirmeyeceklerini, ömür boyu ücretlerin ve etkili kullanımının da önemli olacağını vurguladı. 

InnoTrans 2016’da Siemens…

Siemens Berlin’de düzenlenecek Innotrans Fuar’ında  ulaşım endüstrisini daha rekabetçi hale getirecek ve daha etkileyici çözümler yaratacak çalışmalarını sergiledi..  Yeni tasarımlarını katılımcıları ile paylaşanSiemens, dış mekanda ise 6 aracını katılımcılara sundu.Yukarıda anlatılan çözümler dışında Siemens;

  • Zorlu durumlara uyum sağlayan yeni geniş hatlı Vectron lokomotifini ziyaretçilerle buluşturdu. Vectron lokomotifinin 2017’de Finlandiya’da hizmet sunmaya başlaması planlanıyor.
  • Türkiye için üretilen ilk Velaro da Fuar’da yer alan ürünlerden. Çok yüksek hızlı tren bir yıldan fazla zamandır hizmet veriyor ve 600.000 kilometreden fazla yol kat etti. Almanya’da Krefeld’deki Siemens fabrikasında, bundan başka altı tren daha üretildi.
  • Siemens, şu anda sefer halinde olan dünyanın en büyük şehir içi raylı sistem projesi olan Suudi Arabistan’daki Riyad metrosu için de 74 sürücüsüz metro treni sunuyor.
  • Katar Devleti’nde bulunan Doha’da Siemens, Avenio alçak tabanlı tramvaylar da dahil olmak üzere anahtar teslim tramvay sistemi kuruyor. Tramvaylar, elektrik hava hattı olmadan çalışacaklar.
  • 2017’de faaliyete başlayacak South West Trains için tasarlanan Desiro City, Londra’nın bölgesel ulaşımını idare ederken eski trenlere göre yolcu kapasitesini önemli ölçüde artıracak.

Tüm TEKNOLOJİ haberleri için tıklayınız.
Top