TEKNOLOJİ

TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü, İzmir’de Düzenlenen Eurasia Rail Fuarı’na Katıldı

1-Cer Konvertörü Güç Bloğu

Haber Tarihi: 05.08.2019

Bu yıl 8.kez düzenlenen fuarda Enstitü, raylı taşıt teknolojileri alanında geliştirdiği ürünleri sergiledi. Dizel Elektrikli Lokomotifler için Cer Sistemi Geliştirilmesi projesi kapsamında geliştirilen Cer Konverteri Güç Modülleri, Cer Kontrol Ünitesi, Cer Motoru, Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi sergilenen ürünler arasındaydı. Proje ile birlikte geliştirilen cer sistemi toplam 11 adet DE11000 tip dizel elektrikli lokomotiflerde kullanılacaktır. Bu sayede atıl durumda olan lokomotifler yeniden hizmete alınarak aktif olarak kullanılabilecektir. Tamamı modüler biçimde tasarlanan güç modüllerinden oluşan TRACS-GP güç platformu, üzerinde cer motor kontrol, dizel motor kontrol, alternatör kontrol ve gerekli tüm koruma aksiyonlarının koştuğu Cer Kontrol Ünitesi ile birlikte dizel lokomotiflerin çekiş sisteminde dışa bağımlılığı sona erdirmektedir.

Fuarda, Enstitü tarafından geliştirilen ve testleri başarıyla sonuçlanan Raylı Araç Güç Platformu, entegre edildiği DE10000 Lokomotifi ile beraber sergilenme imkanı buldu.

Ürünler demiryolu sektöründen çok sayıda yetkili ve temsilci tarafından büyük ilgi gördü. Bu ürünlerin yanı sıra diğer Ar-Ge projeleri kapsamında geliştirilmiş olan Hafif Raylı Araçlar için Cer Sistemi ve Cer Motoru gibi ürünler ile devam etmekte olan “E5000 Tip Elektrikli Lokomotif Geliştirilmesi” projelerine ait de bilgi paylaşım imkânı bulundu.

Enerji Enstitüsü Raylı Taşıt Teknolojileri Ekibi, ulaşım araçlarına yönelik faaliyetlerinin bir parçası olarak uygulamalı Ar-Ge projeleri yürütmektedir. Ekip bu kapsamda raylı taşıtlar için çekiş sistemi (cer konverteri, cer kontrol ünitesi, cer motoru), tren kontrol ve yönetim sistemi geliştirilmesi ile raylı araç mekanik tasarım ve dinamik modelleme alanlarında çalışmalar gerçekleştirmekte ve ürünler ortaya koymaktadır. Bu kapsamda “E1000 Tip Elektrikli Lokomotif Geliştirilmesi”, “Milli Raylı Taşıt Sistemleri Geliştirilmesi”, “Bursaray Duewag SG2 Raylı Sistem Aracı için Çekiş Sistemi Geliştirilmesi” projelerini başarıyla tamamlamış olup “E5000 Elektrikli Lokomotif Geliştirilmesi” ve “Dizel Elektrikli Lokomotifler için Cer Sistemi Geliştirilmesi” projelerini yürütmeye devam etmektedir.

TCDD Taşımacılık’ın müşterisi olduğu, TÜLOMSAŞ, Marmara Üniversitesi ve Sıradışı Mühendislik ortaklığı ile gerçekleştirilecek olan TLM16V185 Modernizasyonu ve Özgün Motor Geliştirilmesi projesi de TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü yöneticiliğinde başlayan bir başka önemli projedir. Proje kapsamında hedeflenen modernizasyon çalışmaları ile T.C. Devlet Demiryolları'nın kullanmakta olduğu TLM16V185 tipi ağır dizel motorlarının yakıt tüketimi ve diğer performans değerlerinin yerli imkanlarla geliştirilmesi ve özgül yakıt tüketimi iyileştirilmiş olan motorun TCDD'nin raylı sistemler uygulamasında kullanılmasının dışında denizcilik uygulamasında kullanılması hedeflenmektedir. Özgün motor geliştirilmesi hedefi kapsamında ise demiryolu uygulamalarında yaygın bir şekilde kullanılabilecek lisans hakları ülkemize ait özgün içten yanmalı dizel motorun geliştirilmesi sağlanacaktır.


Tüm TEKNOLOJİ haberleri için tıklayınız.
Top